Yavru Köpeğinizi Ne Kadar Beslemelisiniz

Köpeğiniz 20 dakika ya da daha az bir süre içinde yiyebileceği kadar mamayı yemiş olacaktır. Bu nedenle 20 dakika sonra kabını kaldırın. Bu, ev eğitimi için büyük önem taşımaktadır. İlk başlarda, köpeğinizin yiyeceğini suyla ıslatmak isteyebilirsiniz. Bu, sütten kesilmemiş ya da daha küçük ırk yavru köpekler için çiğnemeyi kolaylaştıracaktır.Yavru köpeğiniz büyüdükçe, ya kuru mamasına karıştırdığınız suyun miktarını azaltın ya da onu aynı şekilde beslemeye devam edin. Su ile ıslatarak kuru mama veriyor olsanız bile, temiz bir kapta yeteri kadar taze su bulundurun. Düzenli bir beslenme programı için, köpek maması paketinde yaş seviyeleri ve cinslere göre önerilen miktarlara bakın. Köpeğinizi yalnızca doyurmak için değil aynı zamanda vücut sağlığını korumak için besleyin.

Yavru Köpeğinizi Ne Sıklıkla Beslemelisiniz

Bir yavru köpek, dört aylık olana ve yemek ihtiyaçları azalmaya başlayana dek günde üç kere beslenmelidir. Dört aydan sonra ise günde 2 kere beslenebilir. Köpeği sık sık beslemek önemlidir çünkü büyüyen bir yavru köpeğin midesi, günlük beslenme ihtiyacını karşılayacak mamayı bir öğünde yiyebilecek kadar büyük değildir. Su kabında daima taze ve temiz su bulunmalıdır. Yavru bir köpek en hızlı ilk aylarında büyür. Yetişkinliğe yaklaştıkça iç organ gelişimi devam eder ve beslenmek için gerekli besin değerlerini yeterli miktarda içeren yavru köpek mamasına ihtiyaç duyar.

Yetişkin Köpek Mamasına Geçiş

Genel pratik kural; köpeğiniz büyüme sürecini tamamladığında bu geçişi yapmaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, bu geçişi de ilk doğum günü civarında olur. Köpeğiniz iri bir ırk ise, büyüme süresi 2 yıla kadar çıkabilir. Yavru köpeğinizi yetişkin köpek maması ile beslemeye başlamak için doğru zamanın ne olacağını veteriner hekiminize danışın.

Yetişkin mamasına geçtiğiniz zaman köpeğinize profesyonel yetişkin köpek maması vermenizi öneriyoruz. Çünkü profesyonel yetişkin köpek mamasında yavru köpek maması ile benzer içerik kullanılmaktadır. Bu da, köpeğinizin sindirim sisteminin, bu geçiş sürecini kolay atlatmasını sağlar. Köpeğinizin büyüklüğü ve hareketlilik seviyesine göre hangi formülün onun için daha iyi olacağı konusunda, veteriner hekiminizden tavsiye alabilirsiniz. Tüm bu formüllerde, birincil malzeme olarak taze ve gerçek et kullanılmaktadır.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir