Yavru köpek bakımı, yetişkin bir köpek bakımından daha fazla emek isteyen bir iştir.  Yavru köpekler yeni gelişim gösterdikleri için vücut dirençleri ve sindirim sistemleri tam gelişmediği için hasta olmaya çok yatkındırlar. Bu nedenle yavru köpek bakımı için tüm püf noktalarına hakim olmanız gerekir. Sütten 4 hafta ile 6 hafta arası kesilen yavru köpekler etobur beslenme kültürüne sahip oldukları için beslenmeleri özen gerektirir. Yavru köpekler gelişim çapındayken dikkatli bir şekilde beslenmeli, mama seçiminden temizliklerine kadar her detay özel olarak düşünülmelidir. Yavru köpek bakımında dikkat eteniz gereken beslenme, mama seçimi, temizlik, yuva seçimi gibi konuları çok dikkatli bir şekilde  ele almalı ve tercihlerinizi dikkatli bir şekilde yapmalısınız.


Beslenme

Yavru köpeklerin bakımı  yapılırken mama verilmesi ve mama seçilmesi aşamalarında kaç haftalık olduğu bilinmeli, büyüme durumuna ve gelişimlerine göre  kuru mamalar tercih edilmelidir. Yetişkin bir köpeğe göre çok daha fazla besin ihtiyacı olan yavru köpekler için kolay sindirilme özelliği olan,  yeterli protein, kalsiyum fosfor içeren kuru mamalar tercih edilmelidir. Yeterli minaralleri alamayan yavru köpeklerin gelişimleri yavaşlayacak ve kas büyümesi duracaktır. Bu nedenle beslenme ok önemlidir.

Köpeğiniz 8 haftadan büyükse  bebek dişleri çıktığı için gönül rahatlığı ile kuru mama ve konserve mama verebilir, 3 öğün köpeğinizi besleyebilirsiniz. Eğer köpeğiniz 12 haftadan büyükse  kuru mama ve süt karıştırılarak  verilebileceği gibi kuru mama su ile karıştırılarak da verilebilir.  12 haftadan çok büyük köpeklerde sütün sindirilmesi zor olduğu için suyu tercih etmeniz  daha doğru olacaktır


Temizlik

Yavru köpeklerin gelişim çağlarında temiz tutulması ve periyodik olarak  veterinerizin önerdiği şampuanla yıkanması gereklidir. Pire, bit vb. zararlıların oluşması ve köpeğinizi olumsuz etkilememesi için temizliğe dikkat edilmelidir. Kene gibi zararlıların köpeğinize yapışması veya köpeğinizin temiz olmamasından dolayı tüy dökmesi gelişim sürecini yavaşlatacaktır.

Yuva seçimi

Yavru köpekler için uygun bir yuva tercih edilmeli, köpeğinizin rahat uyuması ve dinlenmesi sağlanmalıdır. Aksi durumda köpeğiniz huysuzlanacak ve uykusuz kalacak, gelişim çağında ihtiyaç duyduğu uykuyu alamaması durumunda i sağlıksız olacaktır. Bu nedenle yuva seçimi ve minder tercihi doğru bir şekilde yapılmalıdır.


Yavru Köpeklerin Evdeki İlk Günü

Yavru köpekler bebeklere benzer. Onlar gibi hareketli ve meraklıdırlar. Bu nedenle onları evinize getirmeden önce ev ortamını ona uygun şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Küçük olduklarını, sizin gözünüzden kaçabilecek dar ve kuytu köşelerin tehlikeler barındırabileceğini unutmayınız.

 • Köpeğiniz için camları ve kapıları kapatılmış bir oda ayarlayın. Camları kapatmak istemiyorsanız sineklik benzeri bir koruma koyabilirsiniz.
 • Yavru köpekler çevreyi tanımak amacı ile etrafta devamlı dolaşacaklar ve yaramazlık yapacaklardır. Bu nedenle onları dışarıda ve içerde başıboş bırakmayın.
 • Yavru köpeğinizi balkonlardan, pencere kenarlarından, yüksek tezgahlardan uzak tutun.
 • Deterjan, çamaşır suyu, boya, tiner, kemirgen zehirleri, antifriz gibi maddeleri yavru köpeğinizin ulaşamayacağı yüksek raflara veya dolaplara saklayın.
 • Zehirli ev bitkilerini kaldırmanız veyahut erişemeyeceği bir yüksekliğe kaldırmanız gerekmektedir.
 • Klozetin kapağını kapalı tutun.
 • Bulunduğu alandaki elektrik kablolarını prizden çekin, kaldırın veya kaplayın. Böylece bunları çiğneyerek kendisine zarar vermesini engellemiş olursunuz.
 • Yavru köpeğinizin altına elektrikli battaniye koymayın.
 • Tüm ilaçları yavru köpeğinizin ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Hiçbir zaman veteriner hekimi onayı olmadan köpeğinize ilaç vermeyin.
 • Dikiş gereçlerini, çivi gibi küçük metalleri ortadan kaldırın.
 • Yavru köpeğinizin boynuna kurdele takmayın, bir yere bağlamayın. Bir yere takılarak veya dolanarak kendini nefessiz bırakabilir yada kemirip çiğneyerek ciddi problemler doğurabilir.

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir