Evcilleştirmek ve sizinle aynı ortamlarda yaşaması amacıyla eğitmek istediğiniz köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Herhangi bir hastalıkları bulunmadığında, sizleri asla zorlamadan alacakları bu eğitim için yalnızca biraz sabretmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra sevginizi de göstermeniz, etkili bir faktördür.

Kendisini güvende hissetmeli.

Yavru halinde alacağınız köpeklerinizi ev ortamlarına getirdiğinizde, ilk olarak kendilerini güvende hissetmelerine olanak vermelisiniz. Hep küçük halde kalmayacaksa ve ırkı gereği büyüyecekse, bu durumda ilerisini de düşünmeli ve seçeceğiniz köpek evinin büyüklüğünü bu şekilde belirlemelisiniz. Bu bölgede bulunması gereken yatak, yemek kabı ve suluğu olmalıdır. Ayrıca oyuncaklarını da ihmal etmemeli ve siz yanınızda olmadığında dahi iyi vakit geçirmesini sağlamalısınız.

Tuvalet pedleri ve dışarıda tuvalet eğitimi

Bu aşamada ilk olarak temin edeceğiniz malzemenin tuvalet pedleri olması gerekmektedir. Köpeklerinizin ihtiyaçlarını giderecek olan dükkanlardan ya da eczanelerde satılan yatalak bezlerinden alarak, güvenli bölgelere yerleştirebilirsiniz. Ancak bu, güvenli bölge olarak tanımlanan ve sevimli dostunuzun barınıp, yiyeceklerini tüketeceği alanlarda tuvaletini yapabileceğini göstermemelidir. Yalnızca kaçak durumlarını önlemek amacıyla bir tedbir olduğunu hissettirmek gerekir. Bunu nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, hemen yanıtını vereceğiz. Aynı anda dışarıda tuvalet eğitimini sürdürürseniz, köpeğinizin bu alışkanlığı daha kolay edinebileceğini unutmamalısınız.

Büyüklüğüne ve yaşına göre hareket ederek, uygun süreler içerisinde bu eğitimi tamamlamanız gerekecektir. Çünkü yaklaşık olarak 8 haftalık bir yavru köpeğiniz varsa, bu eğitim sürecinin 3 günü geçmemesi gerekmektedir.

Tuvalet pedlerinin sayısını azaltın, boş alan açın.

Temizliği ve titizliği ile tanınmakta olan pek çok köpek ırkında dikkat çeken özellikler bulunur. Bunlardan birisi de barındığı yerlerde hem tuvaletini yapıp, hem beslenme gibi bir alışkanlığının olmamasıdır. Bu nedenle tuvalet pedlerinin güvenli bölgelerde ve çok sayıda olması bir süre sonra rahatsız edecektir. Bu durumda stres yaşaması ve daha kolay alışması için boş alanları artırmak amacıyla tuvalet pedlerinin sayısını azaltmalısınız. Böylece git gide güvenli alanlardan uzaklaştırmayı da başarabilirsiniz.

Tuvalet pedini asıl noktaya yerleştirin.

Daha önce çişini yaptığı tuvalet pedini asıl dışarıda bulunan noktaya yerleştirirseniz, daha kolay adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

Komutlarla tuvalet eğitimi.

Tuvalet yapması gereken yere ulaştığında köpekçiğinize bazı komutları ve kelimeleri sürekli tekrar ederseniz ve sonucunda ödüllendirirseniz, bu dışarıya yapması gerektiğini anlamasını sağlayacaktır.

Tuvalet sürelerini ayarlamaya özen gösterin.

Bunun için ilk olarak 2 saatte bir mutlaka tuvalete çıkarmanız gerekecektir. Uyandığında, yemek ve su ihtiyacını giderdiğinde ve egzersiz yaptığında tuvalete çıkarmanız gerekebilir. Bununla birlikte vücut dilinden veya koklayarak göstereceği işaretlerden tuvalete gitmek istediğini de anlayabilirsiniz.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir