Reflex Köpek Maması piyasada en fazla bilinen mamalar arasında yer alıyor. Fiyat itibariyle birçok markaya göre daha yüksek bir grafik çizse de ürün gamı açısından zengin bir çeşitlilik gösteriyor. Farklı ırklar ve yaşlardaki köpekler için ürün sunabilen markanın birbirinden farklı lezzetleri de bulunuyor. Bütün bu çeşitliliğe rağmen yine de mamanın içeriği köpeğinizin sağlığıklı gelişiminde rol oynadığı için bu bakımdan incelenmesi önem taşıyor.

Tahıl İçerikleri Açısından İnceleme

Reflex Köpek Maması çeşitleri ile birlikte bunların içinde bulunan tahıl oranları da değişiyor. Ancak genel olarak bakıldığında tahıl bulunduran mama çeşitlerinde mısıra rastlanıyor. Mısır ise glisemik indeksi yüksek olan tahıl grupları içinde yer aldığı için sindirimi zordur. Bu yüzden de köpeğinizin diyabet, hipoglisemi, obezite gibi hastalıkların yakalanma riskini artırır. Bazı diğer çeşitlerinde bulunan pirinç de glisemik indeksi yüksek ve zor sindirilen tahıllardan biridir. Bununla birlikte pirincin içinde arsenik de bulunur. Arsenik ise köpeklerin mide ve mesane kanserine yakalanma riskini artırır.

Et İçeriği Açısından İnceleme

Reflex Köpek Mamasının bazı çeşitlerinin içinde yer alan et içeriğinin yüksek kalite olduğunu söylemek mümkün olsa da oranlar hakkında net bir bilgi edinemiyoruz. Ancak, etçil bir canlı olan köpeğinizin yüksek kalitede protein ihtiyacı için bir mama içinde en az %50 oranında et içeriğinin bulunması gerekir. Bu yüzden de köpeğinizin sağlıklı gelişimi için mama içindeki et oranına dikkat etmenizde fayda vardır.

Zararlı İçerikler Açısından İnceleme

Reflex Köpek Mamasının bazı çeşitleri içinde zararlı içerikler sınıfına girebilen şeker pancarı küspesi ve mısır gluteni bulunmaktadır. Şeker pancarı küspesi, köpeklerin dışkısının katılaşmasını sağlamak ve mamanın maliyetini düşürmek üzere üretici firmalar tarafından tercih edilir. Hem şeker pancarı küspesinin hem de mısır gluteninin alerjik reaksiyonlara sebep olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte şeker pancarı küspesi kulak iltihabı enfeksiyonalarına da zemin hazırlar.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
İlk oylayan sen ol!
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir