Purina Köpek Maması farklı formülasyonlar içeren çeşitleri ile köpek sahiplerine farklı seçenekler sunuyor. Fiyat olarak da birçok köpek maması markası içinde dikkat çekici derecede uygun bir skala sunuyor. Bununla birlikte köpeklerin sağlıklı gelişimini destekleyecek olan içeriğe sahip olduğu konusunda mamadaki içerikleri gözden geçirmekte fayda var.

Tahıl İçeriği Açısından İnceleme

Purina Köpek Maması %20 oranında tahıl içeriyor. Tahıllar yüksek kalite ve düşük kalite olmak üzere iki ayrı grupta incelenebilir. Sindirimi kolay ve glisemik indeksi düşük olan tahıllar yüksek kalite gruba girerken, glisemik indeksi yüksek ve sindirimi zor olan tahıllar ise düşük kalite tahıl grubu içinde yer alır. Purina Köpek Maması içinde hangi tahılların yer aldığı belirtilmemekle birlikte tahıl içinde bulunan selülozu sindirecek enzimlerin köpeklerde olmadığı düşünülürse %20 oranı köpek mamaları için yüksek dozda tahıl içeriyor, diyebiliriz.

Et İçeriği Açısından İnceleme

Purina Köpek Maması %14 oranında “et ve et türevleri” içerdiğini belirtiyor. Bu da %14’lük oranın tamamen kaliteli protein kaynağı olan etten oluşmadığını gösteriyor. Çünkü “et türevleri” ile kasıt aslında hayvanların yenilebilir olmamasına rağmen gaga, tüy, kemik, pençe gibi parçalarının da mamanın içine konulmuş olabileceğini gösteriyor. Her ne kadar protein oranının yükselmesini sağlasa da kaliteli bir protein kaynağı oluşturmazlar. Ayrıca köpekler için gerekli olan protein oranının en az %50 civarında olması gerektiği düşünülürse, %14 oranı sadece etten oluşmuş olsa bile çok yetersiz olacaktı.

Zararlı İçerik Açısından İnceleme

Purina Köpek Maması içerisinde bazı katkı maddelerinin bulunduğu yazılı olsa da bunların neler olduğu açıkça belirtilmemiş. Bunun dışında bazı şekerlerin de yer aldığının belirtildiği mamada köpeğinizin sağlıklı olmayan bir içeriğe maruz kaldığını görebiliyoruz.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
İlk oylayan sen ol!
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir