Proplan Köpek Maması piyasada en çok bilinen markalar arasında yer alıyor. Geniş ürün gamı ile farklı yaş ve ırktaki köpeklere, özel formülasyonlar ve farklı lezzetlerle hitap ediyor. Birçok bütçe için çok yüksek bir fiyat aralığı bulunan markanın içeriğinin performansı ise özellikle fiyatı ile karşılaştırıldığı zaman hiç de yüksek görünmüyor.

Tahıl İçeriği Açısından İnceleme

Proplan Köpek Maması diğer birçok köpek maması gibi tahıl içeriği barındırıyor. Köpeklerin sağlıklı beslenmesinde belli bir yere kadar yüksek kalitede tahıllar rol oynayabilir. Ancak Proplan Köpek Maması içindeki pirinç ve mısır yüksek kalitede tahıl grubunda değildir. Her ikisi de glisemik indeksi yüksek olduğu için sindirimi zor olan tahıllar arasındadır. Bu yüzden de diyabet, hipoglisemi, obezite gibi sağlık sorunları riskini yükseltebilir. Bunun dışında pirinç içinde bulunan arsenik de köpeklerin mide ya da mesane kanserine yakalanmasına zemin hazırlayabilir.

Et İçeriği Açısından İnceleme

Proplan Köpek Maması içinde %15 oranında bulunan et ürünü “kurutulmuş et” olarak da geçmediği düşünülünce oldukça azdır. Mama içine konulan etler pişirildikten sonra dehidrasyona uğradığı için pişirildikten sonra hacimleri küçülür. Bu yüzden Proplan Köpek Maması içindeki et oranının pişirildikten sonra daha da düşmüş olabileceğini söyleyebiliriz. Bu da köpeğinizin beslenmesi için gereken en az %50 olan ideal oranın çok altındadır.

Zararlı İçerikler Açısından İnceleme

Proplan Köpek Maması içinde zararlı içeriklerin de az olmadığını söyleyebiliriz. İçinde bulunan şeker pancarı küspesi köpeklerin dışkısının katılaşması ve mamaların maliyetini düşürmek amacı ile üretici firmalar tarafından kullanılır. Bunun dışında mısır gluteni de köpekler için faydalı bir içerik değildir. Her ikisi de alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği gibi şeker pancarı küspesi ayrıca kulak iltihabı enfeksiyonuna da sebep olabilir. Bunlara ek olarak bulunan soya unu da köpeğinizin sağlıklı gelişmesi için rol oynamaz.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
İlk oylayan sen ol!
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir