Pedigree Köpek Maması farklı ırk ve yaştaki köpekler için farklı lezzetleri barındıran bir ürün gamına sahip. Bununla birlikte markanın kuru mamalarının yanı sıra konserve mamaları da tercih ediliyor. Kuru mamalarının içeriği ise fiyatı ile karşılaştırıldığında çok tatmin edici bir tablo oluşturmuyor. Köpeğinizin sağlıklı beslenmesinde rol oynayacak olan mamanın içeriğini biraz daha detaylı inceleyelim.

Tahıl İçeriği Açısından İnceleme

Pedigree Köpek Maması tahıl içeriği barındıran markalar arasında yer alıyor. Tahıl barındıran mamalarda dikkat edilmesi gereken nokta bu oranın çok yüksek olmaması ve içerdiği tahılların da glisemik indeksinin düşük olmasıdır. Mama içine konan tahıllar protein oranını yüksek göstermek için kullanılır. Ancak etçil birer canlı olan köpeklerin kaliteli proteini etten almaları gerekir. Bununla birlikte mısır ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek tahıllar zor sindirildiği için hipoglisemi, diyabet ve obezite gibi sorunların kapısını açar.

Et İçeriği Açısından İnceleme

Pedigree Köpek Maması içinde yer alan et içeriği ne yazık ki çok belirsiz ve düşük orandadır. Yalnızca %4 sığır eti bulunan mamada bu oranın kurutulmuş olduğu da söylenmiyor. Yani %4 oranındaki sığır et, piştikten sonra dehidrasyona uğrayarak çok daha az miktarda yer alıyor. Bununla birlikte %4 kümes hayvanları içeriği bulunması da muamma oluşturuyor. “Kümes hayvanları” ibaresi genel olarak bir kümeste yaşayan kanatlı canlıların her türlü parçasının işlenerek mama içine konulduğu anlamına gelir. Bu parçalara gaga, tüy, pençe, kemik gibi kısımlar da dahil olur.

Hayvansal Yağlar Açısından İnceleme

Pedigree Köpek Maması içinde bitkisel yağların yanı sıra hayvansal yağlar da bulunuyor ancak bu içeriğin kalite standartlarından bahsedilmiyor. Hayvansal yağlar sağlıklı bir şekilde elde edilebileceği gibi ötenazi uygulanmış ya da hastalıklı hayvanlar ile bozulduğu için marketlerde satılamaz durumda olan etlerden de elde edilebilir. Bu tip bir içeriğin de köpeğinizin sağlıklı beslenmesinde olumlu bir rolü olmaz.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
Puan: 5.0/5. Toplam 1 oy.
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir