Obivan Köpek Maması yerli üretim olan mamalar arasında yer aldığı için fiyatı ithal mamalara göre daha düşüktür. Bununla birlikte ürün gamını kedi mamaları için daha geniş tutmuştur. Köpek için çok kısıtlı bir ürün gamı bulunan Obivan Köpek Maması içeriği açısından ise çok tatmin edici bir tablo çizmiyor.

Tahıllar Açısından İnceleme

Obivan Köpek Maması da protein oranının yüksek görünmesi için tahıl kullanan markalar arasında. Kullandığı tahıl ya da tahıl bazlı içerikler arasında ise pirinç, mısır ve mısır gluteni yer alıyor. Pirinç ve mısır glisemik indeksi yüksek olan tahıl grubunda yer aldığı için sindirimi zordur. Bu yüzden de hipoglisemi, diyabet ve obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun dışında pirinç içinde arsenik yer alır. Arsenik ise köpeğinizin mide ve mesane kanserine yakalanma riskini artırır. Son olarak mısır gluteni ise bazı köpeklerde alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Et İçeriği Açısından İnceleme

Obivan Köpek Maması içinde yer alan et içeriği de kaliteli bir protein kaynağını işaret etmiyor. “Et ve et ürünleri” olarak belirtilmiş olan içerik ne yazık ki hayvanların yenilebilir olmayan parçalarını da barındıran bir tür içeriği kapsıyor olabilir. Ayrıca oranın da net olarak verilmemiş olması mama içinde kaliteli protein kaynağı bulunuyor olsa bile yeterli olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı değildir.

Hayvansal Yağ İçeriği Açısından İnceleme

Obivan Köpek Maması içindeki et içeriği ile ilgili muğlak durum hayvansal yağ içeriği için de geçerlidir. Hayvansal yağlar çok çeşitli şekillerde elde edilebilir. Hastalıklı ya da ötenazi uygulanmış hayvanlardan alınabileceği gibi raf ömrü dolduğu için satılamaz durumdaki etlerden de elde edilebilir. Bu yüzden de mama içindeki hayvansal yağın sağlıklı olup olmadığını bilmek mümkün değildir.

Karbonhidrat İçeriği Açısından İnceleme

Obivan Köpek Maması içinde yer alan karbonhidrat da köpeğinizin beslenmesinde olumsuz bir rol oynayabilir. Köpekler hali hazırda karbonhidrat üretimi yapabilen bir bünyeye sahiptir. Bu yüzden dışarıdan ek olarak alacakları fazla karbonhidrat onların sağlığı açısından çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
Puan: 3.0/5. Toplam 1 oy.
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir