La Vital Köpek Maması farklı ırklara ve yaş gruplarına göre ürettiği mamalar ile piyasada çeşitlilik sağlayan markalardan biri. Farklı lezzetleri de bulunan La Vital’in mamaları için köpeğinizin hoşuna gidecek bir lezzeti bulabilmeniz de mümkün. Bununla birlikte mamanın içeriği hakkında bir değerlendirmeye de ihtiyaç duymanız normal. Köpeğinizin sağlıklı beslenmesi açısından mamanın ne kadar yeterli olduğunu beraber değerlendirelim.

Tahıl Oranları Açısından

La Vital Köpek Maması da başka marka mamalar gibi içinde tahıl bulunduruyor. Tamamen tahılsız olan mamaların çok pahalı olmasından ötürü tahıl bulunduran mamaları tercih etmek isteyebilirsiniz ancak en azından bunun ne oranda bulunduğuna dikkat etmekte fayda var. Çünkü tahıllar içinde bulunan selülozun sindirimi için gereken enzimler köpeklerde bulunmuyor ve bu yüzden de uzun vadede sağlık sorunlarının oluşması söz konusu olabiliyor.

Mısır ve Pirinç İçeriyor Olması

La Vital Köpek Maması içinde glisemik indeksi yüksek olan mısır ve pirincin ikisi de bulunuyor. Bu yüzden bu iki tahıl da sindirimi zor olan tahıllar arasında ve köpeğinizde diyabet, obezite, hipoglisemi gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra pirinç içinde arsenik de bulunmaktadır. Özellikle gereken koşullarda yetiştirilmemiş ve hasadı yapılmamış olan pirinçlerde bu arsenik miktarı daha da yüksek olabilmektedir. La Vital Köpek Maması içinde %20 oranında bulunan pirinçten köpeğinizin alacağı arsenik ise akciğer ve mesane kanserine sebep olabilir.

Et Oranları Açısından

La Vital Köpek Maması içinde yeterli miktarda et bulunmamaktadır. %13 oranında bulunan kuzu eti her ne kadar kaliteli bir protein kaynağı olarak görülebilecekse de bu oranın mamalarda en az %50 oranında yer alması gerekiyor. Ancak bununla birlikte yer alan et oranının kurutulmuş et miktarı olduğu düşünüldüğünde de en azından kesinlikle %13 oranında et barındıran bir mama olarak birçok diğer markanın önüne geçecek kalitede olduğunu da anlayabiliriz.

Mısır Gluteni ve Pancar İçermesi

La Vital Köpek Maması açısından olumsuz diyebileceğimiz diğer iki içeriği de mısır gluteni ve kurutulmuş pancar oluşturuyor. Mısır gluteni alerjik reaksiyonlara sebep olabilir ve köpeğiniz için sağlıksızdır. Pancarın ise tek işlevinin köpeğin dışkısının katılaşmasını sağlamak olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte bu içeriğin de köpeğinizin sağlıklı beslenmesinde hiçbir rolü bulunmuyor.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
Puan: 3.0/5. Toplam 1 oy.
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir