Etrafta bazı bayanların kucaklarında günün modasına ve sahibinin kıyafetine uygun giydirilmiş birer oyuncak hissiyatı veren durumlar oldukça rahatsız edici görünürken, tabiat şartlarına ve hayvanlar cinslerinin özelliklerine uygun olarak giysi bir gereklilik olabilir mi?

Köpekler tüyleri sayesinde korunurlar. Tabii bir Sivas Kangal ile Pug ya da Sibirya kurduyla minyatür Pinscher’i karşılaştırmamamk gerekir. Köpeklerin her birinin büyüklüğü, tüy yapısı birbirinden farklılık göstermektedir. Kuzey ırkından birçok köpeğin tüy yapısı sıktır ve soğuk hava koşullarına uygun olduğu için üşümezler.

Fakat birçok köpek ırkı günümüzde insana eşlik etmek amacıyla beslenmektedir ve ev koşullarına göre evrim geçirmişlerdir. İnsanlarla beraber yaşayan köpekler ev ortamına alışırlar ve dışarı çıktıklarında çok normal olarak üşütebilirler. Sizde soğuk havada titreyen, yağmurda dışarı çıktığınızda yürümek istemeyen köpekler görmüşsünüzdür.Küçük köpekler ve tüysüz cinslerin soğuk havalarda giydirilmesi gerekebilir.

Bu tip koşularda köpeğinize kıyafet giydirmenin avantajarını şöyle sıralayabiliriz:

– Yağmurluk onun ıslanmasını ve bu yüzden kötü kokmasını engeller.
– Montlarla iklimi soğuk olan bölgelerde soğuktan korunurlar.
– Reflektörlü kıyafetler, köpeğinizi gece dışarı çıktığınızda rahatça görmenizi sağlar.

Ayrıca bu ürünler genellikle görev köpekleri içindir(Arama kurtarma köpekleri ve polis köpekleri gibi..).

Ancak ayakkabı, gözlük gibi ürünleri dostlarımız için tamamen gereksiz olması haricindoldukça rahatsız edici bulmaktayız.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir