Köpeklerde özellikle yavru köpeklerde görülen dışkı yeme problemi (kaprofaji) köpek sahipleri için oldukça büyük bir problemdir.
Dışkı yeme sorununu tetikleyen eksiklikler göz ardı edilmemeli, zaman kaybedilmeden çözüm yolları uygulanmalıdır.
En başta belirtmek isterim ki köpeklerin dünyasında dışkı yemek bizim algıladığımız kadar vahim bir durum değildir.

Yedikleri dışkının kendi dışkıları olması veya başka bir hayvanın dışkısı olması ya da sağlık kaynaklı mı davranış kaynaklı mı olduğu çözüm konusunda değişkendir.

Sebepleri neler?

  • Vücuttaki her hangi bir vitaminin eksikliği,
  • Geç kalınmış parazit tedavisi,
  • Sindirim sistemi problemleri,
  • Kalitesiz ve Düzensiz beslenme.

Çözümleri Nelerdir?

– Köpeğinizi minik bir check-up ‘tan geçirerek her hangi bir vitamin eksikliği olup olmadığını veterinerinize kontrol ettiriniz. Gerekli vitamin için yine veteriner önerisi ile beslenme ya da ilaç desteği uygulayınız.

– Köpeğiniz için düzenli iç-dış parazit tedavisini aksatmadan uygulayınız.
Dışkı yeme probleminin baş rolü iç parazitler olabilir. Köpeğinizin beslendiği düşünürken aslında sadece iç parazitlerin beslendiğini anlayamayabilirsiniz.

– Özellikle kuru mama ile beslenen köpeklerde görülen sindirim problemi kaprofajiye neden olabilir.
Köpeğiniz mamasını yiyor 3-5 dakika içinde dışkılıyorsa ve (genelde bu dışkının kıvamı akışkandır) dışkısını yiyorsa mamayı sindirememesi dışkısının tıpkı mamasına benzemesi ve kokması onu dışkı yemeye itiyor olabilir. Bu konu için sizin yapabileceğiniz kuru mama değişimi olacaktır. Veterinerinize danışınız.

Mamanızdan memnunsanız ve kaynağın bu tarz bir şey olduğunu düşünüyorsanız problemin çözümü için köpeğiniz dışkılar dışkılamaz temizliğini yapmaktır.

– Kalitesiz ve düzensiz beslenme köpeğinizin yeterli bir şekilde doyamaması onu dışkı yemeye itiyor olabilir. Köpeğinizi her gün aynı saatte, ırkına ve yaşına uygun bir mama ile besleyiniz.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir