Köpekler etçil hayvanlar olarak bilinir. Eğer öyleyse, “köpeklerimize verdiğimiz sebze, meyve ve diğer besinlerin onların beslenmesine hiçbir katkısı yok mudur?” sorusu akla gelebilir. Nedeni tam olarak bilinmese de belki yapısındaki yatkınlık ve belki de insanla binlerce yıl süregelen yakınlığından dolayı insan hayatına adapte olan evcil hayvanlar her şeyi yiyen hayvanlar olarak değerlendirilir.

Köpekler insanların yediği yiyeceklere benzer maddeleri de yiyebildiklerinden ‘omnivor’ yani “hem etçil, hem otçul” hayvanlar olarak adlandırılabilir.

Ancak her türün çok farklı beslenme gereksinimleri vardır.

İnsanın besleme konusunda yapacağı hata sevimli patilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve birçok soruna yol açabilir. Kas ve iskelet gelişim eksikliği, immün sistem yetersizliği, bozuk tüy yapısı bunlardan bazılarıdır.

Sağlıklı bir kedi veya köpeğe sahip olmanın temel koşullarından birisi onun dengeli ve yeterli beslenmesidir.

Bir köpeğin gereksinimlerinin karşılanması için uygun şekilde dengelenmemiş olan mamalar sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Köpeklerin, insan gereksinimine kıyasla çok daha fazla taurine ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaç büyük önem taşımaktadır.

Taurin beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Hayvanlarda görme, kalp kası miyopatisini önleme ve reproduktif gelişmede rol oynar.

Köpeklere çiğ et verilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Beslenme gereksinimi kadar önemli bir konu da enerji gereksinimidir.

Enerji gereksiniminin yeterli ölçüde karşılanıp karşılanmadığını anlamanın en sağlıklı yolu hayvanın belirli aralıklarla tartılıp, normal ağırlıkta kalmasını sağlayacak şekilde yiyeceğini azaltıp çoğaltmak gerekir.

Fazla yiyecek yağlanmaya yol açarak hayvanın aktivitesini etkiler veya sağlığına zarar verebilir

Bu nedenle uzmanların “evde beslenilen köpeklere yaşına, kilosuna ve türüne göre bir mama tercih edilmeli ve besin gereksinimlerine dikkat ederek, ev yapımı mamalarla takviye yapılmalı” uyarıları dikkate alınmalıdır.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir