Köpeklerde pati ve tırnak bakımı birçok hayvanseverin merak ettiği, basit gibi gözükse de atlanmaması gereken hassas bir konu. Köpeğinizin sağlıklı, rahat ve mutlu adımlar atabilmesi, enerjisini dışa vuracağı tüm aktiviteleri eksiksiz yerine getirebilmesi için pati ve tırnak bakımı şart! Gelin “Köpeklerde Pati ve Tırnak Bakımı” listemizi inceleyin ve köpeğinizin bakımını eksiksiz bir şekilde yerine getirin;

Köpeğinizin Tırnaklarının Doğal Yollardan Aşınması İçin Düzenli Yürüyüşler Yapın.

Uzun tırnaklarıyla karşınızda tasmasıyla bekleyen tatlı bir dostunuz mu var? Hazırlanın hadi, aktivite vakti! Köpeklerde pati bakımı listemizin başında bol aktivite var.  Koşmak ve yürümek köpeğiniz için oldukça eğlenceli olacaktır. Fakat bu aktivite sırasında köpeğinizin farkında olmadığı bir durum var… Bu aktivite sırasında köpeğinizin tırnakları doğal yollar ile aşınır. Eğlence ile birlikte gelen ‘’Bakım’’ değerli dostunuza sağlıklı patiler kazandırır.


Köpeğinizin Tırnak Aralarını Yılda İki Kere Tıraş Ettirmeyi Unutmayın

Köpeğiniz ile ev dışında yapılan aktivite sırasında köpeğinizin uzun tüylü patileri tozu ve tüm yabancı maddeleri süpürerek bu maddeleri tırnak aralarına hapseder. Köpeğinizin tırnak aralarına gizlenen yabancı maddeler uzun tüylerden dolayı fark edilemeyebilir ve bu durum uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle uzun tüylü ırkların parmak aralarının tıraş ettirilmesi son derece önemlidir!

Köpeğinizin Tırnaklarını Törpüleyebilmesi İçin Ona Sert Bir Zemin Hazırlayın

Tırnaklarımız formunu ve şeklini kaybettiğinde başvurduğumuz ilk şey törpüdür. Unutmamak lazım ki, evdeki patili dostlarımızın da tırnakları var ve törpüye ihtiyaç duyarlar. Bunu sağlamak adına evinizin bir köşesine köpeğinizin tırnaklarını törpüleyeceği sert bir zemin hazırlamak, köpeğinizin sağlıklı ve doğal bir şekilde tırnaklarının aşınmasını sağlayacaktır.

Köpek Tırnakları Nasıl Kesilmelidir?

İlk başta köpeğinizin tırnaklarını kesmek için evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş bir tırnak makasına ihtiyacınız var. Küçük ırklar ve büyük ırklar için seçim yapabilirsiniz. Bu ihtiyacınızı karşıladıktan sonra kesim işlemine geçebilirsiniz yapmanız gereken; köpeğinizin rahat ve sabit durabileceği bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Patisini elinize alarak üst kısımdan çok ama çok hafif bir baskı ile tırnakların çıkmasını sağlayın.

Damarsız olan bölge hedef alınmalıdır. kesim işlemi yaparken oldukça ışık olan bir ortamda yapılması gerebilir çünkü oldukça ciddi bir iştir. Damarlardan birini kesmeniz durumunda çok veteriner hekime gitmek zorunda kalırsınız.Bu durumda kanama olacak ve siz kendi imkanlarınız ile kanamayı dur duramayabilirsiniz. Köpeklerin tırnakları çok kısa kesilmemelidir. Çok kısa veya uzamış tırnaklar her şekilde hareketlerini kısıtlayacaktır.

Köpeklerde tırnak kanaması

Olası bir yanlış kesme durumunda köpeğin tırnağı kanayacaktır ve sahibinin buna müdahale etmesi gerekiyor. Bu iş için üretilen preparatlar vardır. Gümüş nitrat içeren preparatların kullanımı en sağlıklısıdır. Veteriner uzmanların bu önerisini dikkate alarak ayağı kanamış köpeğe ilk yardımı uygulamak daha sağlıklı olacaktır.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir