Köpekler son derece sosyal canlılardır ve hem diğer hayvanlarla hem de biz insanlarla iletişim kurmak için yalnızca sesler çıkarmakla yetinmez vücut dillerini de kullanırlar. Köpeklerde vücut dili bu sevimli hayvanları dinlemeyi ve anlamayı bilenler için çok fazla şey anlatır.

Kuyruk köpeklerin en önemli iletişim araçlarından biridir

Kuyruk köpeklerin iletişim kurmakta kullandıkları en önemli araçlarından biridir. Köpekler kuyruklarını farklı şekillerde tutarak diğer hayvanlara ve insanlara içinde bulundukları duyguları ifade ederler. Estetik kaygılarla köpeklerin kuyruğunun kesilmesi hem hayvanların vücut bütünlüğüne yapılmış bir müdahaledir hem de köpeğin iletişim kurma yeteneğini büyük ölçüde azaltır.

Korkan köpek kuyruğunu saklar

Köpeklerin sık yaptığı davranışlardan biri kuyruklarını bacaklarının arasına saklamalarıdır. Bu hareket köpeğin korktuğunu hatta çok korktuğunu gösterir. Aynı zamanda korktuğu kişinin hakimiyetini kabul ettiğini ve ona saldırmak gibi bir niyeti olmadığını da anlatır köpekler bu hareketleri ile.

Köpek korkmuşsa üstüne gitmemek gerekir

Kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırmış bir köpek korktuğunu anlatıyordur ve bu durumda köpeğin çok üstüne gitmemek gerekir. Zira korkmuş bir köpeğin üzerine gitmek köpeğin korkunun da etkisiyle kendini savunmaya geçmesine sebep olabilir. Bu nedenle yapılacak en doğru şey köpeği korkutan etkeni ortadan kaldırdıktan sonra köpeğin sakinleşerek normal ruh haline dönmesini beklemektir.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir