Köpeklerde kulak bakımı da, onlara gösterilecek özenin bir parçasıdır. İnsanlara en sadık hayvanlar olan köpekleri besleyen kişilerin, bu sadakatlerinin karşılığında onlara çok iyi bakmaları gerekmektedir. Bu köpekler bunu fazlası ile hak ediyorlar. Ancak köpeklere bakmak, sadece yemeklerini ve sularını vermekle olmaz. Onların sağlık dahil her türlü ihtiyaçlarının, zamanında ve doğru bir şekilde karşılanması gerekir.

Köpeklerin sağlıklı ve mutlu olmaları, bakımlarının doğru ve düzenli yapılması ile doğrudan ilgilidir. Kulakları ile bir problemleri olmasa bile köpeklerin kulakları sık sık temizlenmeli ve zorunlu durumlarda bir veterinere mutlaka danışılmalıdır.
Köpeklerin kulakları, burada mikroorganizmaların üremesi ve yaşaması için çok uygun bir ortamdır. Bu bölgedeki sıcak ve nemli ortamda çok çeşitli mikroorganizmalar kolayca üreyebilir. Böyle bir problem yaşamamak için köpeklerin kulak temizliğine önem verilmelidir.

Köpeklerin kulaklarında karşılaşılan en büyük problem enfeksiyondur. Bunun tek nedeni kulak temizliğinin yapılmamış veya gerekli şekilde yapılmamış olmasıdır. Kulak enfeksiyonu iltihaplanmaya neden olur ve bu durum köpek için rahatsızlık verici, kaşınıtılı ve ağrılı bir süreçtir. Tedavisi de kolay değildir. Bilhassa sarkık kulaklı köpek ırklarında enfeksiyona sık rastlanır.

Kulak temizliği yapılırken şu iki noktaya dikkat etmelidir:

  • Kulak kepçesinin iç yüzeyinin temizliği: Bu bölge küçük bir pamuk parçası ile kolayca temizlenebilir. Pamuk önce hidrojen peroksit veya kulak için üretilen antiseptik bir ilaç ile ıslatılır, sonra hafifçe bastırılarak kulak kepçesinin iç yüzeyi temizlenir.
  • Kulak kanalının ön bölgesinin temizliği: Bu bölge kulağın bir miktar iç kısmıdır. Temizlik yapılırken ucu küt bir cismin ucuna pamuk dolanır ve pamuk hidrojen peroksit veya kulak için üretilen antiseptik bir ilaç ile ıslatılır. Arkasından hafifçe kanal ağzı temizlenir. Ancak bu tehlikeli bir iştir çünkü kulak zarına zarar verme riski var. Bu temizliğin veteriner tarafından yapılması daha uygundur.

Temizlik sonrasında kulak kepçesi ve kulak kanalı mutlaka kurutulmalıdır. Kulak nemli kalacak olursa bu ortam mikroorganizmaların çoğalması için en uygun ortamdır. Köpeklerin yıkanmasında sonra da aynı şekilde kulakların kurutulması çok önemlidir.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir