Raşitizm köpeklerde genellikle büyüme döneminde görülen bir kemik hastalığıdır. Raşitizm D vitamini, fosfor ve kalsiyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar.

Neden Kaynaklanır?

Fosfor D vitamini ve  kalsiyum birbirlerinin etkisini destekleyen, işlevini artıran bir mekanizma ile çalışır. Bu nedenle herhangi birinin eksikliği kemik metabolizmasında aksamaya neden olabilir. Yeterli miktarda güneş ışığı alınmamasına bağlı olarak D vitamini eksikliği olan ve fosfor kalsiyum içeren gıdaların tüketmeyen köpeklerde görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

  • Kemiklerde eğilme, kemik yapısında bozulma, belde deformasyon
  • Elle muayenede ağrı
  • Taş toprak yeme ve duvar yalama
  • Ağrı nedeniyle hareket etmeme isteği, uzun süre yatma
  • Kabızlık ve idrar tutukluğu
  • Tüy yapısında bozukluk: matlaşma ve karışıklık

Tedavisi Var mı?

Raşitizmin erken teşhisi çok önemlidir.  Çünkü ilerlemiş vakalarda kemikler kalıcı olarak kırılabilir. Eğer hastalık ilerlemedi ise D vitamini fosfor ve kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Ancak bu takviye kesinlikle veteriner kontrolünde olmalıdır çünkü tek seferde aşırı miktarda uygulanan D vitamininin böbrek yetmezliğine hatta zehirlenme sonucu köpeğin ölümüne neden olabilir. Raşitizme maruz kalmış yavruların, tedavi sırasında hareketlerinin kontrol altına alınması istenmeyen kırıkların oluşmasını önlediği gibi hastalığın ilerlemesini engellemek açısından da önemlidir. Sonuç Büyümede duraklama ve gelişim geriliği gibi spesifik bir bozukluğa neden olan raşitizmin tedavisinden daha çok oluşumunu önlemek gereklidir.

Nasıl Önlem Alınabilir?

Özellikle yavru köpeklerde görülen raşitizmin önlenmesi için annenin gebelik döneminden başlayıp yavrunun büyüme dönemini kapsayan süreçte beslenmeye dikkat etmeli, yeterli ve dengeli bir beslenme sağlanmalıdır. Yavrunun yeteri miktarda güneş ışığı alamsı kemik gelişimi için oldukça önemlidir. D vitamini, fosfor ve kalsiyum içeren gıdaların tüketiminin aksatılmaması gerekir.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir