Köpeğinizin gözleri parlak, ışıltılı olmalı ve göz bebeğinin etrafındaki bölge beyaz olmalıdır. Eğer kırmızı noktalar, aşırı gözyaşı akıntısı, kızarıklık, gözünü sürekli kapalı tutma durumu veya diğer anormal ddurumlar varsa onu derhal Veteriner hekiminize götürmeniz gerekmektedir.

Göz bakımı nasıl yapılır?

Göz akıntiları ve çapaklar ıslak bir pamuk ile kolayca temizlenebilir. Gözlerin çapaklanmasına izin vermeyin. Düzenli olarak temizleyiniz. Temizleme işlemi sırasında göze aşırı basınç uygulamayın , hafif şekilde temizleye çalışınız.

Köpeğinizin Gözlerini Temizlerken Bunlara Dikkat!

  1. Yumuşak ve temiz bir el bezi kullanın. Kullanacağınız el bezini tercihen bir petshoptan aldığınıza ve köpekler üzerinde kullanıma uygun olduğuna emin olun. Bezi oda sıcaklığında su ile nemlendirin, gereğinden fazla su kullanmamaya çalışın. Eğer bezi gereğinden fazla ıslatırsanız köpeğinizin kendini ıslak ve rahatsız hissedecektir. Burada önemli olan, köpeğinizi olabildiğince konforlu hissettirmek.
  2. Kağıt havlu, peçete ve ıslak mendillerden uzak durun. Islandıkları zaman bu tip kağıt ürünler dağılarak köpeğinizin gözlerinde ufak parçacıklar bırakma riski taşır, bu yüzden de bir el bezi ya da havlu kullanmak her zaman daha mantıklı. Islak mendilleri de kullanmadan önce mutlaka içeriğini kontrol etmeli ve köpeğinizin gözlerine zarar verecek bir madde olmadığına emin olmalsınız. İçeriğindeki her bir maddeyi tek tek bilemeyeceğinize göre ıslak mendil de kullanmamakta fayda var.
  3. Gözlerini silerken yavaş ama sert olmaya dikkat edin. Sadece ihtiyacınız olduğu kadar güç kullanın ve göz çevresine yaklaştıkça uyguladığınız baskıyı azaltın. Eğer temizlemeye çalıştığınız çapaklar inatçı çıkarsa elinizdeki bezi biraz daha ıslatarak denemeye devam edin.
  4. Sabun ve şampuan kullanımını minimumda tutmaya özen gösterin. Söz konusu yüz temizliği olduğu zaman ılık sudan başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur; köpeğinizin gözleri etrafında sabun veya şampuan kullanmamaya dikkat edin.

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir