İster inanın, ister inanmayın, köpeğinizin diş bakımı, kendi dişlerinizin bakımı kadar önemlidir.  Köpeğinizin diş problemleri yasamaması ve sağlıklı dişlere sahip olması için haftada en az bir kez dişlerini fırçalamalısınız.

Köpeklerde diş hastalıkları nasıl çıkar?

1- Salya. Proteinler, bakteriler ve besin parçacıkları bir araya gelerek, dişin üzerinde kalması halinde kademeli olarak birikecek olan plağı oluşturur. Daha sonra salyadaki mineraller bu plağı, diş eti hattı etrafında toplanan sert, sarımsı bir birikim olan diş taşına dönüştürür. Diş taşı, diş etlerini tahriş ederek, periodontal hastalığın başlangıcı olan gingivite yol açabilir.

2- Yaşlılık sorunu. Bu, köpeğiniz yaşlandıkça ciddi bir sorun oluşturabilir. Bakteriler ve toksinler, dişlere, kemiklere, diş etlerine ve dişlerin çevresindeki bağ dokuya saldırmakta ve bu da, ciddi bir enfeksiyona ve dişin kaybedilmesine yol açabilmektedir.

Köpeğinizin dişlerini nasıl koruyabilirsiniz?

Uygun diş bakımı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından kritik önem taşımaktadır. Köpekler için özel hazırlanmış diş fırçalarını kullanmanız köpeğinizin damağının kesilmemesi açısından daha önemlidir. Köpek diş fırçaları genellikle uzun saplıdır ve baş kısmı özel açıya sahiptir. Ayrıca kılları da ekstra yumuşaktır. Köpekler için diş macunları kullanmanız gerekiyor. İnsanlar için hazırlanan macunlarda mevcut olan “Florid” köpeğinizin mide problemi yaşamasına hatta zehirlenmesine neden olur. Bu tip macunlar ağızdan suyla tükürülür ama köpeğiniz tükürerek bunu ağzından uzaklaştıramaz ve yutar. Bu nedenle hayvanlar için üretilen özel diş macunlarından edinmeniz gereklidir.

Fırçalama işleminden önce köpeğinizin yanağını elinizle kaldırıp öncelikle parmağınıza sürdüğünüz diş macununu ona tattırabilirsiniz, parmakla yaptığınız dairesel hareketlere diş fırçasıyla yavaşça diş etini zedelemeden devam edebilirsiniz. Hızlı ve güç gerektiren uygulamalardan kaçınmalısınız.

Köpeğinizin bu uygulamalara karşı koymaması için dişlerini fırçalamaya yavruyken başlamanız yararlı olur. Böylece bu işleme alışacak ve size zorluk çıkarmayacaktır.

Diş hastalığı belirtileri

Diş eti hattında sarı ve kahverengi diş taşı birikimleri
Yeme güçlüğü
Diş etlerinde şişme ve kanama
Nefeste kötü koku

Fırçalamanın alternatifleri

Diş taşlarını azaltabilen ve periodondal hastalığın başlamasını önleyebilen, özel olarak formüle edilmiş köpek mamaları ve köpek ödül bisküvileri mevcuttur.

Bu, köpeğinizin dişlerinin her gün bir tür ‘fırçalama’ işlemi uygulandığından emin olmanın en kolay yoludur.

Tercih ettiği özel bir mama ya da yöntem olup olmadığı konusunda, veteriner hekiminizle konuşun. Aslında, köpeğinizin dişlerinin iyi durumda kalmasının genel sağlığı için elzem olduğunu unutmamalısınız.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir