Köpeğinizin tüylerinin ve derisinin sağlıklı olmasını etkileyen pek çok faktör vardır. Bir köpeğin belli başlı ihtiyaçları neredeyse tamamen cinsine bağlı olduğu için köpeğinizin cinsine dair tüy ve deri araştırması yapmanın sizin için büyük faydası olacaktır. Yetersiz ya da yanlış bilgiye sahip bir köpek sahibi, yanlış bakım taktikleri uygulayarak aslında farkında olmadan o cins için zararlı olan bir bakım yöntemi tercih etmiş olabilir. Bu yüzden de bu tip sorunların ortaya çıkma riskini azaltmak için köpeğin temel tüy ve cilt bakım ihtiyaçlarını bilmek gerekir.

Köpeklerde tüy ve deri bakımının temelinde aşağıdaki maddeler yatıyor.

  • Köpeğin Tüylerini ve Cildini Düzenli Olarak İncelemek
  • Köpeği Taramak
  • Köpeğin Tüylerini Yıkamak
  • Köpeğe Tüy ve Cilt Bakımı Uygulamak

Köpeğin Tüylerini ve Cildini Düzenli Olarak İncelemek

Köpeğiniz dışarıdan geldiği zaman tüylerini incelemeniz iyi bir fikirdir; çünkü köpeğinizin dış parazit kapma olasılığı dışarıdayken normalin iki katına çıkar. Bununla birlikte bitler, pireler ve diğer benzer parazitler en çok ılık ve sıcak havalarda gün yüzüne çıkarak köpeklere bulaşır; bu yüzden de ilkbahar ve yaz aylarında bu tip konularda daha da dikkatli olmak gerekir.

Köpeği Taramak

Köpeğinizin tüylerini taramanız, kürkteki doğal cilt yağlarının eşit olarak vücuda dağılmasını sağlayarak ciltteki sirkülasyona canlılık katar. Burada belirtmek gerekir ki tabii ki köpeğinizi tararken doğru tarak çeşitlerini kullanmanız çok önemlidir. Kısa tüyleri olan köpekler için kullanılması gereken fırça ve taraklar, orta uzunlukta ve çok uzun olan tüylerin taranmasında kullanılan fırçalara göre oldukça farklı olabilmekte. Doğru tüy uzunluğu için ideal fırçayı ve tarağı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Köpeğin Tüylerini Yıkamak

Köpeğinizin cildi gerçekten de hassastır; bu yüzden de sadece köpekler için özel olarak üretilen cilt bakım ürünleri ile yıkanmalıdır. Köpeğinizin tüylerinden üreyen organik yağlar, aslen cildi için oldukça faydalıdır, bu nedenle banyo esnasında peeling, scrub ya da keseleme gibi yöntemlere başvurmamanız gerekir. Tabii ki köpeğinizi yıkarken ona özel üretilen liflerden yararlanabilirsiniz, ancak bu lifi kullanırken de derisine çok sert bastırmamayı ve cildindeki yağı öldürmemeye dikkat etmelisiniz.

Köpeğe Tüy ve Cilt Bakımı Uygulamak

Unutmayın ki köpeğinizin cildine ve tüylerine sarf edeceğiniz bakım, yalnızca kürküne fayda sağlamakla kalmaz; aynı zamanda köpeğinizin genel sağlık ve iyiliğinde de aktif rol oynar. Sağlıklı bir kürkle büyüyen ve gelişen bir köpek, çok daha mutlu ve huzurlu bir hayat geçireceği gibi gelecekte oluşabilecek dış parazit ve alerji sorunlarına karşı da güzel bir kalkan oluşturmuş olur.

Kategoriler: Bakım

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir