Etken canine coranavirus(CCV) dur. Enfeksiyon sindirim sistemi (oral) yolla bulaşır. Hasta köpekler 2 hafta boyunca etrafa dışkıyla virüs bulaştırırlar.

Canine Coronavirus (CCV) yavru köpeklerde ishal nedenidir. Genellikle Parvovirus ile birlikte seyreder. Parvovirus’tan farklı olarak yüksek ölüm oranına sahip değildir.

Belirtiler Nelerdir?

Canine coronavirus’un primer semptomu ishaldir.Yavru köpekler erişkinlere göre daha fazla enfeksiyondan etkilenirler. Parvovirus’ten farkı kusma olmamasıdır. İshalin miktarı ,parvoviral enteritle kıyaslandığında daha azdır. Coronavirus  genellikle Parvovirus’a göre daha ılımlı bir ishale neden olduğu düşünülse bile laboratuar testi olmadan bu iki viral hastalık birbirinden ayrılamaz. Parvovirus ve Coronavirus hemen hemen aynı kötü kokuya sahip ishale neden olurlar. Coronavirus’un neden olduğu ishal genellikle düşük mortalitede bir kaç gün sürer.Ama maalesef, Coronavirus ve Parvovirus birçok yavruda birlikte etki gösterirler ve ciddi intestinal hastalığa (enteritis) sebep olurlar. Mortalite(ölüm oranı) bu nedenle yaklaşık % 90’dır.

Hastalıkta klinik olarak yüksek ateş, iştahsızlık, kusma, ishal, sıvı kaybı ve depresyon gözlenir. Dışkı çok sulu mukus ve kan içerebilir.Orta yaşlı köpekler genellikle herhangi bir müdahale olmadan iyileşirler. Ancak sağaltım yapılmasına rağmen genç köpeklerde iyileşme şansı düşüktür. Yavrularda ise hastalığa Parvo virus da eşlik ettiği için bu şans hiç yoktur.

Riskler Nelerdir ?

Canine Coronavirus tüm dünyada köpek popülasyonunu yıllardır etkisi altında bırakmıştır. Bir çok köpek hastalığa karşı özellikle erişkinler doğal bağışıklık kazanmışlardır ve hastalıktan kolay etkilenmezler ya da hafif atlatırlar. 12 aylıktan küçük yavru köpekler büyük risk altındadırlar,enfekte olmuş ve eğer korumasız ise (aşılanmamışlar ise) kısa sürede öleceklerdir.

Tedavi ve Korunma Nasıldır ?

Tıpkı canine Parvovirus’de olduğu gibi, canine Coronavirus için de spesifik bir tedavi şekli yoktur. Hastayı özellikle dehidrasyona karşı korumak son derece önemlidir. Bu amaçla intravenöz ya da deri altı sıvı tedavisi şarttır.

Canine Coronavirus’e karşı tüm yaştaki köpekler ve özellikle yavrular mutlaka aşılanmalıdır. Köpek 6 haftalık olduğunda aşılama yapılmalıdır. Çok yüksek etkili dezenfektanlarla çevre dezenfekte edilmelidir. Çiftlikler, hastaneler, veteriner klinikleri, pet satışının yapıldığı yerler hastalık görüldüğü anda dezenfeksiyon işlemlerini vakit kaybetmeden yapmalıdırlar.

Korunma

Bu hastalığa karşı korunma ancak aşılama yolu ile olur. 6 haftalık olan köpekler 2-3 hafta arayla iki kez aşılanırlar. 3 aylıktan küçükken yapılan aşılamalarda maternal antikorlar aşılamayla gelişecek antikor seviyesini etkileyebileceği için 3 aylık olduklarında bir 3.doz aşı yapılması uygundur. Yıllık aşı tekrarı önerilir.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir