Köpeklerin uluması sıradan bir davranış değil, türlerine özgü bir davranıştır. Evrim geçirip köpeklere dönüşmeden önce, yani kurt oldukları zamanlar da ulurlardı. Ulumalarının amacı diğer köpekler ve hatta insanlarla iletişim kurmaktır.

Köpekler bazı zamanlarda havlamak yerine aynı kurtlar gibi ulurlar, bu bizleri şaşkına çeviren bir sestir. Bu sıradan bir davranış olmadığı için, sebebini merak ederiz. Bu nedenle, bugün yazımızda sizlere köpeklerin uluması hakkında her şeyi detaylı bir şekilde anlatacağız.

Köpekgiller ailesinde uluma

Öncelikle endişelenmemeniz gerektiğini ve ulumanın hem köpeklerde hem de kurtlarda oldukça normal bir davranış olduğunu belirtmek isteriz. Uluma, köpeklerde ve kurtlarda çok sık görülen bir iletişim şeklidir. Bu iletişim şeklini, çeşitli nedenlerden dolayı diğerlerinden uzak kaldıkları zaman kullanırlar.

Buna rağmen, uluma bazı zamanlarda iletişim amaçlı bir davranış olmayabilir, bazen sadece onlara ulumayı çağrıştıran bir ses duydukları için doğal bir refleks olarak ulurlar. Ambulans ya da polis siren sesleri, bazı alarmlar ve hatta insan sesindeki bazı tonlar köpeklerin ulumasına sebep olabilir.

Bunlar köpeklerin ulumasının en temel sebepleridir. Aşağıda, ulumanın sebeplerini daha detaylı olarak açıklayacağız ve uluma hakkındaki bazı efsanelerden bahsedeceğiz.

Köpekler neden ulurlar?

Köpeklerin, kendi türleriyle ve insanlarla iletişim kurmak için farklı yöntemleri vardır. Aynı vücut dili ve havlama gibi uluma da onlar için bir iletişim yöntemidir.

Köpeklerin işitme duyusunun,tıpkı koku alma duyusu gibi, insanlardan çok daha gelişmiş olduğunu aklımızda tutmalıyız. Bu nedenle, ulumak diğer köpeklerle uzaktan iletişim kurmanın çok sıradan bir yoludur.

Köpekler ulumayı sadece kendi türünün üyeleriyle iletişim kurmak için kullanmaz, avlanan köpeklerin sahiplerinden çok uzakta olduğu durumlarda, kendi konumlarını veya avlarının konumlarını işaret etmek için uluyabilirler.

Ayrıca ulumak, bir hayvanın duygusal durumunu belirli bir zamanda ifade etmenin bir yoludur. Köpeklerin kendilerini yalnız hissettikleri zamanlarda, gün boyunca tüm güçleriyle ulumaları çok yaygın görülen bir olaydır.

Peki köpeğimin uluma sebebinin ne olduğunu nasıl anlayabilirim?

Bunun için, evcil hayvanın sahibi olarak öz eleştiri yapmalısınız ve kendinize şu gibi sorular sormalısınız: Pencereyi açık mı bıraktım? Onun oynaması için bir şey bıraktım mı? Onu uzun bir süre yalnız mı bıraktım?

Kendinize bu tarz sorular sormanız köpeğinizin neden uluduğunu anlamak için çok önemlidir. Böyle bir durumda, kötü şeylerden şüphelenip kendinizi endişelendirmemelisiniz.

Kaliforniya Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmalar köpeklerin uluması hakkında farklı bir teori öne sürüyor: Bazen köpekler kendilerini kontrol edemiyor. Bir köpek, duyduğu herhangi bir sesi başka bir köpeğin uluma sesi sandığı için uluyabilir. Köpeklerin ulumasının diğer bir sebebi ise çevresinde davetsiz misafirlerin olmasıdır. Böyle bir durumda, bölgesini işgal eden davetsiz misafirlere karşı sürüsünü veya sahibini uyarmak amacıyla uluyabilir. Bu yüzden, bu ulumayı dikkate almalısınız.

Bu davranış engellenebilir mi?

Ne yazık ki, hayır. Uluma doğuştan gelen ve köpekler için oldukça doğal bir davranıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi türünün diğer üyeleriyle bir iletişim kurma şeklidir.Yapabileceğimiz en iyi şey, bu davranışı çok sık yapmadığından emin olmaktır. 

Bunu yapmak için, yanında olmadığımız zamanlar endişe duymamasını sağlamalıyız: Evden çıkmadan önce oynaması için birkaç oyuncak bırakın. Geceleri, dışarıdan gelen sesleri duymaması için pencereleri kapalı tutmaya çalışın. Fakat, aynı zamanda hayvanın uyuduğu odada temiz hava bulunması gerektiğini de unutmamalısınız.

Uluma hakkında bazı efsaneler

  • Bazı insanlar, köpek ulumasının ailenin başına kötü bir şey geleceğinin işareti olduğuna inanır. Büyük olasılıkla, bu inancın sebebi Orta Çağ döneminde köpeklerin sahiplerinin Büyük Veba Salgını sonucunda ölmüş olması üzerine acı içinde ulumalarıdır.
  • Kurtlar yüksek yerlerde Ay’a karşı ulumaz. Bu kesinlikle bir tesadüftür, yüksek yerler ses dalgalarının daha fazla yayılmasına yardımcı olur.
  • Aynı şekilde, ister Paris’te ister Transilvanya’da olsun,  uluma kurt adamların bir işareti değildir. Bu gibi düşünceler sadece popüler efsanelerdir ve kitle iletişim araçlarının çeşitliliği nedeniyle evrensel olarak bilinmektedirler.

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir