Köpek bakanlar özellikle de yavru köpek bakanlar için bu sevimli hayvanların sergilediği en ilginç davranışlardan biri insanların bacaklarına sarılarak çiftleşmek istemeleridir. Birçok köpek sahibi bu davranıştan çok rahatsız olur hatta bazı köpek sahipleri ne yazık ki bu davranışı sergileyen köpekleri ağır şekilde cezalandırır. Oysaki bu köpeklerin sergilediği içgüdüsel bir davranıştır ve zaten her hangi bir şey için köpekleri sert şekilde cezalandırmak doğru değilken içgüdüsel bir davranış için cezalandırmak kesinlikle çok hatalıdır! Peki, köpekler neden bacağınızla çiftleşmeye çalışır? İşte bunun yanıtları.

Köpekler insanları kendileri ile aynı cins olarak algılarlar

Yavruluk döneminde insanlar ile birlikte sosyalleşen köpekler insanlar ile kendilerinin aynı cins olduğunu düşünürler. Bunun altında yatan neden de köpeklerin bir sürü hayvanı olmasıdır. İnsanları kendi sürüsünün parçası olan köpek ilk cinsel davranışlarını da diğer sürü üyelerinin üzerinde sergiler. Yani aslında bu gayet normal, hatta masum bir davranıştır. Buna şu açıdan bakarsanız bunun normal olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz; köpekler sizinle sosyalleşir, sizinle gezer, sizinle dolaşır, sizinle oynar hatta sizinle uyur. Dolayısıyla ilk cinsel davranışlarını da size karşı sergiler.

Asla cezalandırmayın!

Bacağınıza atlayıp çiftleşmek isteyen bir köpeğe asla sert davranmamak ve ceza vermemek gerekir. Unutmayın ki köpekleri evcilleştiren ve bizlerle yaşamaya bir anlamda zorlayan bizleriz. Üstelik onları diğer köpeklerden izole ve bekar bir hayata mahkum eden de yine bizleriz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bu davranışı sergileyen bir köpeğe verilebilecek en doğru tepki şefkat göstermek, sevmek, okşamak ve cinsel davranışı unutup sevgi, şefkat duygularına kendisini bırakmasını sağlamaktır.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir