Norveçli hayvan uzmanı Eric Slethold, yabani ve evcil adlı kitabında kedi ve köpeklerde telepatinin çok geliştiğini yazmaktadır. Bu dostlarımız, özellikle kendilerini ilgilendiren konularda, sözlerle hareketler arasında ilişki kurmaktadır. Sanıldığının tersine, dostlarımız kendilerine verilen emirleri ezberlemez; fakat sahiplerinin kaşlarının çatılması ile birlikte hayır diye bağrılması, derhal hayvanın telepatik mesaj merkezine ulaşır. Bazı duygular insan ve hayvanlarda ortaktır: Sevgi, sempati, ağrı, üzüntü ve analık iç güdüsü. Hayvanlar, insanlarda bu duygular belirince hemen anlarlar. Yine hayvanlar korku, antipati, nefret ve aldatmacayı da sezerler.

Sletholt, genellikle inanılan kanıyı bir kez daha doğrulamaktadır; kedinizde veya köpeğinizde antipati veya kuşku uyandıran kimselere, siz de asla güvenmeyiniz. Kedi ve köpekler, tatlı sözler, gülücükler ve nazik tavırlar maskesi arkasında yatanı tanımakta çok ustadırlar. Akıllı bir köpeğin, bir insanın karakteri hakkında yanıldığına hiç rastlamadım.

Köpekler, yüzyıllardır en yakın dostlarımız. Yani hem onların genlerinde, hem de bizim genlerimizde ortak kodlar var. Bu demek oluyor ki aklımızdan geçenleri anlayabilmeleri için fiziksel bir komuta ihtiyaçları yok çünkü, zaten farkında olmadan, beden dilimizle pek çok komut veriyoruz. Örneğin, ayaklarımızın kapının olduğu tarafa dönük olması ya da çıkarttığımız çok basit bir anahtar sesi, tasmasını size getirmesine ya da kapıyı açmaya çalışmasına neden olabiliyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki onlar, insanların üzgün, mutlu, kızgın ya da düşünceli olduğunu anlayabiliyor. Bunu da biz insanların hareket ediş biçimlerinden algılıyorlar. Onlar bizim tüm hareketlerimizi, düşüncelerimizin yansımaları olan davranışlarımızı, tüm dikkatleriyle sürekli kaydedip, bu rutinlerdeki en ufak değişikliği bile fark ediyorlar.

İnsanların hemen hemen tüm duyguları yüzlerinin sağ tarafına yansır. Romantik, sinirli, aç, düşünceli vb. nasıl olursak olalım tüm bu duygu ve düşünceler yüzümüzün sağ tarafına yansır. İşte köpekler de bu alandaki yansımaları takip eder ve tepki verirler.

Bizi anlamalarını sağlayan en önemli bir diğer ayrıntı da üstün koku alma özellikleri. Çeşitli çalışmalara göre, koklayarak kanser gibi bazı hastalıkların tespitini yapabiliyorlar. Unutmamak gerekir ki köpekler, insanlara göre 10,000 ile 100,000 kat arasında daha fazla koku alabiliyor. Hepimiz biliyoruz ki korktuğumuzda da iş değişmiyor.

Korktuğumuzda salgılanan adrenalin hormonu sayesinde, korkumuzun kokusunu alıp, atağa geçebiliyorlar. Bunun yanı sıra, köpekler kadınların hamilelik dönemlerini de anlamaktalar. Bu dönemde aniden çok daha koruyucu, özenli ve sevgi dolu hale gelebiliyorlar. Hamile sahiplerinin gittikleri her yerde onlara eşlik etmek istiyorlar. Tüm bunlar tabii ki çok gelişmiş koku alma özellikleri sayesinde oluyor.

Köpekler ve Enerji

Köpekler, iyi, dürüst ve güvenilir diye adlandırılan insanları çevrelerine yaydıkları enerjiden anlarlar. Yani onları kandırmak imkansızdır. Direkt olarak sizin hislerinizi duyumsar ve bu doğrultuda yanaşırlar. Örneğin, bazı insanlar için iyi yürekli lakabı sık sık kullanılır. Bu kişilerden yayılan enerji de iyi bir kuvvet alanına sahip olur. 

Köpekler ise yüzyıllar boyunca bu manyetik alanın farkında olmuş ve bu iyi enerji yayan kişilere sevecen bir biçimde yanaşıp, dostluk belirtileri göstermişlerdir. Vücut dili de, kokunun en büyük yardımcısı olarak burada önemli rol oynar. Bu doğrultuda, insanların kendi aralarındaki etkileşimleri de köpekler tarafından takip edilir ve nasıl bir tutum sergileyecekleri aşamasında karar vermelerine yol gösterir. Kısacası, başkaları ile ilişkilerinizde adil ve dürüstseniz, köpeğiniz de bunları yakalayacak ve sizi hafızasına adil ve güvenilir olarak konumlandıracaktır. Bundaki belirleyici bir diğer önemli nokta da, doğduktan itibaren köpeğinize nasıl yaklaştığınız olacaktır.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir