HER KÖPEĞİN FARKLI BİR BÜYÜMESİ VARDIR

Yavrular ister küçük, ister orta, ister büyük veya dev ırk olsun aynı büyümeye sahip değillerdir. Büyüme eğrileri, yeterli büyümeyi izlemeye olanak sağlar, zaman içinde doğrusal değildirler.

Köpeğin hayatındaki belirleyici bir aşama olan büyüme, aynı zamanda gelecekteki yetişkin halini hatta morfolojisini ve vücut yapısına uyumunu belirler.

Ağırlık artış eğrileri

Yavrunun büyümesinin normal olup olmadığını belirlemek için veterinerinin elinde birçok yararlı parametre vardır: dişiler ve erkekler için ortalama büyüme eğrileri. Bunlar, doğumdan yetişkinliğe kadar yavrunun ağırlık gelişimini kontrol etmeyi sağlarlar.Günlük kilo alımı (DWG) doğumdan sonra değişken uzunluğa ulaşmak için artar, daha sonra hayvanın olgunluğa yaklaşmasıyla azalır (yetişkin yaşı ve kilosu).İlk haftalarda yavruların kilosu normal olarak çok hızlı günde %5 ile %10 arası artarken, birçok ırk için bu referans eğrileri incelemesi gösteriyor ki küçük ırk köpeklerde büyüme oranı yavaş. Bu ırklarda gelecekteki yetişkin ağırlıklarını belirleyen çok erken büyüme doğumda ve sonrasında sütten kesilmeye kadar görülüyor. Başka bir deyişle bu bulgular, küçük ırk köpeğin orta ırk kopek yavrusuna gore daha gelişmiş ve büyük ırk köpek yavrusuna göre daha da gelişmiş olarak doğduğu söylenerek açıklanabilir. Öte yandan, sonra gelenin kısmen düşük doğum ağırlığı olur ve dikkat çeken oranda sürekli büyüme gösterir.

Irklara göre erken gelişmede önemli farklılıklar

Köpek ırkları arasındaki farklılıklar doğumda gözlemlenebilir. Örneğin, küçük dişi kaniş köpeği her biri 150 gr ila 200 gr ağırlığında olan 1 ila 3 yavru doğurur. Dişi Newfoundland 8 ile 10 arasında yavru doğurur ve herbirinin büyüme ağırlığı 600 ila 700 gr arası değişir. Dev ırk yetişkin köpek, küçük ırk köpeğe göre 25 kat daha ağır olsa da, doğum ağırlığı oranı sadece 1’e 6’dır. Dolayısıyla yetişkin boyuna ve kilosuna erişmesi için büyüme esnasındaki koruma alanı ırklara göre oldukça farklıdır. Böylece:

– Küçük ırk yavrularda yetişkin ağırlığının yarısına yaklaşık ilk 3 ayda fakat büyük ırk yavrularda sadece 5 – 6 ayda ulaşılır;

– Küçük kaniş köpeği yetişkin ağırlığına yaklaşık 8 ayda ulaşır; bu durumda doğum ağırlığının 20 katı ağırlığa sahip olur. Newfoundland köpeğine ise 18 ila 24 aylıkken bile hala büyümektedir, doğum ağırlığının yaklaşık 100 katı ağırlığında olana kadar!

Erken büyüme sırasında bu farklılıkları ve büyüme dönemindeki biyolojik davranışları anlamak gerekir. Tüm bunlar düzenli bir büyüme için gerekli olan sağlıklı beslenmenin sadece yavrunun yaşına göre belirlenmediğini ayrıca boyutuna ve ırkınada uygun olması gerektiğini açıklamaktadırlar.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir