Yavru Köpeklerde Anne Sütü

Bilindiği gibi bütün canlılar yavruluk dönemlerinde bakıma muhtaçtır. Anne sütü bütün canlılar için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Yavru köpekler anne karnından çıktıkları anda bağışıklık sistemlerinin gelişmesinde yardımcı olan antikorların yarısını anneden alırlar. Doğumdan sonra annelerinden aldıkları ilk ağız sütü yani kolostrum yardımı ile pasif bağışıklık kazanırlar.

Yavru Köpekler İçin Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün bütün canlılarda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Köpeklerde de durum böyledir. Bir köpeğin özellikle doğumdan sonraki süreçte anne sütü beslenmesi hastalıklardan korunması, gelişiminin devam etmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çok önemlidir. Bu nedenle yeni doğmuş bir yavru köpeğiniz varsa anne sütünü kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Yeni doğmuş köpeğiniz eğer kendi annesinin sütünü içmiyorsa inek sütü vermemelisiniz. Çünkü inek sütünde bulunan protein ve mineral yapısı köpeklerin sütünde bulunanlardan daha farklıdır. İnek sütünde, köpek sütünde bulunandan daha fazla oranda laktoz vardır. Yavruluk dönemlerinde köpeklerin protein ihtiyacı, ancak anne sütü ile karşılanabilir. Bunun dışında inek sütü köpeklerde farklı sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. Bu konuda veterinerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yavru Köpekler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Köpekler annelerinden yeteri kadar süt emmiş olsalar bile ilk 6 ile 8 hafta içinde sütten kesilmemeleri gerekir. Yavru köpeklerin sütten kesilmesi 6 ile 8 haftayı tamamlamalarına yakın bir zamanda yavaş yavaş annelerinden koparılmaları ile başlar. Bu dönemde yavrunun artık annesinden bağımsız olacağını anlaması için gerekenler yapılmalıdır.

Fakat 6 ile 8 hafta geçmeden köpeklerin sütten kesilmesi doğru değildir. Çünkü hal böyle olursa köpekler gelişimleri için gerekli olan besin maddelerini alamaz ve bağışıklık sistemleri gelişmez. Bu durum ilerleyen dönemlerde farklı hastalıkların çıkmasına neden olabilir.

Yavru köpeklerin sütten kesilmesi için bir programa ihtiyaçları vardır. Sütten kesilmesi sırasında mutlaka konserve mama ve kuru mama yemeye başlaması gerekir. Köpeğinizi bu süreç içinde yumuşak ve farklı gıdalar yemeye alıştırmanız gerekir.

Köpeklerde Erken Sütten Kesilme

Bir köpeğin erken sütten kesilmemesi gerekir. Bu durum yavruluk döneminde kendini göstereceği gibi ilerleyen dönemlerde köpeğinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Eğer annesi olmayan yavru bir köpeğiniz varsa beslenmesine çok dikkat etmeli ve gerekli bilgileri veterinerden almalısınız.  


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir