Köpeğimi hangi tür mama ile beslemeliyim sorusunun yanıtı yaş, cins, kilo durumu, cinsiyet, aktivite gibi unsurları göz önünde bulundurarak cevaplandırılmalıdır. Yüksek kalilteli malzemelerle yapılmış bir köpek maması köpeğinize faydalı olacaktır.

Köpeğinizin beslenme programında ana besinlerin dengesi önemlidir Protein, yağlar, mineraller, vitaminler, karbonhidratlar ve su.

Köpek Maması Çeşitleri

Kuru Köpek Maması ekonomik köpek maması türüdür. Uzun süre dayanır ve soğukta bekletilmesine gerek yoktur. Kuru köpek maması köpeğinizin dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Kuru Köpek Maması seçerken malzemeleri dikkatlice okuyun ve sağlıklı malzemeler kullanan markaları seçmeye özen gösterin.

Yaş Köpek Maması diğer adıyla Konserve Köpek Maması uzun raf ömrüne sahip ve süper markette bulması kolay ürünlerdir. Ancak pahalıdırlar. Ayrıca bir çoğunun %75’i sudur. Su içeriği ne kadar yüksek olursa, besleyici özelliği o kadar az olur.

Yarı Islak Köpek Maması uzak durulması gereken mama çeşitidir. Bir.ok yapay lezzet ve renklendirici içerir. Köpeğinizin sağlığı açısından tercih edilmemelidir.

Ev Yapımı Köpek Maması kısaca ev yemekleriyle köpeğinizi beslemek olarak tanımlanabilir. Fakat bunu barf diyeti gibi sağlıklı bir şekilde yapıyorsanız farklı, kendi yediğiniz artık yemekleri veriyorsanız farklıdır. Köpeğinize kendi yediğiniz yemeği veya artıkları bütçeniz yetiyorsa vermemeye çalışın. Herkesin para durumu Türkiye’de eşit olmadığından eğer vermek zorunda kalıyorsanız soğan gibi köpeğin sağlığını etkileyecek ürünlerin olmadığı ürünleri tercih edin. Ayrıca köpeğinizin kaşınmasını sağlayacak ve egzama yapacak ürünler de vermemeye çalışın. Köpeğiniz iştahla yiyebilir fakat ekmek köpeğiniz için sağlıksızdır.

Veteriner Kontrollü Beslenme özellikle böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı veya başka hastalıklara sahip köpeklerin beslenmesi gereken diyet çeşididir. Bu tarz mamalar söz konusu durumu etkileyen içerikleri mamada az bulundururlar. (Örneğin böbrek sorunu varsa, proteini az olan mamaya yönelmek gibi). Bu tarz mamalar için lütfen veterinerinize danışın.

Gönül ister ki tüm mama markaları kaliteli proteinden mamalar üretsin. Yalnız alıcıların ekonomik durumu göz önüne alındığında diğer markalarla rekabet edebilmek ve fiyatı düşürebilmek için ucuz malzemelere yönelebilirler. Bu yüzden size en uygun mamayı en kaliteli markadan seçmeye çalışın.

Premium Köpek Maması markaları genelde yüksek biyolojik değerlere sahip kaynaklardan daha yüksek kaliteli bileşenler kullanırlar. Bu da daha kolay sindirim anlamına gelir. Yani köpeğiniz normalden az yiyerek gerekli besini elde eder.

Kuru Köpek Maması & Yaş Köpek Maması Karşılaştırması

Kuru Köpek Maması kesinlikle köpek sahipleri arasında daha faydalıdır. Saklaması ve servis yapması kolaydır. Ayrıca konserve köpek mamasına göre daha az kokarlar. Kasede bırakıldığında bozulma ihtimalleri konserve mamaya göre daha düşüktür.. Islak köpek mamasının bir tek avantajı var, su alımını arttırması gereken köpekler için yararlı olabilir.

Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Yavruların genellikle az ve sık beslenmeleri gerekir. Dört aylık olana kadar günde dört kez,, 4-6 ay arası ise günde üç kez beslemek yeterlidir. 6 aylık olduktan sonra günde iki kez yeterli olacaktır. Yavruların omega yağ asitleri, fosfor ve kalsiyum içeren mamalarla beslenmeleri önemlidir. Bu tarz bir köpek maması tercih etmeye özen gösterin.

Yaşlı Köpeğime Nasıl Bir Mama Seçmeliyim?

Yaşlı bir köpek için seçeceğiniz mamada yeterli protein, yağ ve düşük kalori olmalıdır. Lif bakımından yüksek olması önem arz eder. Lif miktarını arttırmak için normal köpek mamasına buğday kepeği eklenebilir. Büyük köpeğiniz kuru yiyecekler yiyecekse, tartar birikimini kontrol etmeye ve dişeti hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir