Köpekleri beslemek çok basit görünüyor. Kuru mama veya ıslak köpek maması veriyorsanız problem çıkmayacağını düşünüyorsunuz. Yalnız bu iş o kadar basit değil.

Köpek sahipleri olarak, köpeklerimizin sağlığını önemsiyoruz. Nasıl hissettiklerini izliyoruz. Onları veterinere götürüyoruz. Onlara gereken ilgiyi veriyoruz. Ama beslenmesine dikkat etmiyorsak, bu köpeğimize zarar verebilir.

“Köpeğimi günde ne kadar beslemeliyim?” sorusunun cevaplanması gerekiyor Köpeğinizin kalori gereksinimlerini nasıl doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz? Köpeğinizin yiyecekleriyle ilgili talimatlar ne kadar net? Önerilen besinlerle köpeğinizi beslerken köpeğiniz neden kilo alıyor?

Bu soruların cevaplarını arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Köpeğime günde ne kadar mama vermeliyim?

Evcil Hayvan Obezite Önleme Derneği’ne göre , 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki köpeklerin yaklaşık yüzde 56’sı aşırı kilolu veya obezdi. Net bir rakam vermek gerekirse, bu çok ağır ve sağlık sorunları için risk altında olan yaklaşık 50 milyon köpek.

Köpeğinizin ne kadar yemesi gerektiğinin arkasındaki matematiği öğrenmek, köpeğinizin mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan güçlü bir araçtır. (Gerçi aç kalmak mutluluk mu tam emin değilim)

Ancak doğru miktarda yiyeceği belirlemek, sağlıklı bir miktarın ne olduğunu bulmak size kalmış. Peki, bir köpeği ne kadar besleyeceğinizi nasıl belirleyebilirsiniz?

Veteriner Hekiminizle Konuşarak Başlayın

Yeni başlayanlar için köpeğinizi veterinere götürün. Köpeğinizin tartılmasını sağlayın, veterinerin ona fiziksel bir muayene yaptırmasını sağlayın ve şu anda verdiğiniz yiyecek miktarının uygun olup olmadığı hakkında konuşun.

Köpeğinizin aktivite seviyesi ve şu anda tükettiği yiyecek miktarı hakkında açık olun (ödül mamalarrı ve diğer ekstralar dahil!). Bu şekilde, sadece onu ne ile beslemeniz gerektiği hakkında değil , aynı zamanda onu ne kadar beslemeniz gerektiği hakkında daha doğru bir fikir edinebilirsiniz .

Köpek Besleme Şemalarını Anlama

Köpek besleme çizelgeleri basit görünüyor, ancak düşündüğünüz kadar kesilmiş ve kuru değiller. Yeni başlayanlar için, köpek maması torbaları tipik olarak “5-15 kilo köpekler için, yarım bardak besleyin” gibi bir tahmin verir. Bunun gibi aşırı genelleştirilmiş bir ifade çok yardımcı olmaz.

Eğer tüm gün boyunca uzanan ve egzersiz yapmakla ilgilenmeyen 10 kiloluk bir köpeğiniz varsa, onu maksimum miktarda beslemek neredeyse kesinlikle sağlıksız kilo alımına yol açacaktır. Alternatif olarak, her zaman aktif bir köpek muhtemelen aralığın alt ucundan sağlanacak olandan daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar.

Sadece siz ve veterineriniz köpeğinizin alması gereken kalori miktarını doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu karar verildikten sonra, köpeğiniz için iyi bir beslenme programı bulmanın zamanı geldi. Çoğu köpek günde iki öğünde gelişir, ancak sağlıklı yetişkin köpekler için, daha uygunsa köpekleri günde bir kez beslemek genellikle iyidir. Yavruların boyutlarına ve yaşlarına bağlı olarak günde üç kez veya daha sık yemeleri gerekebilir.

Veterineriniz köpeğinizin günde 2 bardak belirli bir yemek yemesine karar vermenize yardımcı oluyorsa ve günde iki öğün yemek vermek istiyorsanız, bunu sabah 1 bardak ve öğleden sonra 1 bardak olarak ayırın.

 

Kategoriler: Beslenme

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir