Merhaba,

Bir köpek sahibi olarak çevremde gördüğüm sorunlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle iki şekilde köpek alabilirsiniz.

  • Barınaktan
  • Satın alarak

İlla cins istiyorsanız sizin fikrinizi ben değiştirebilecek değilim. O yüzden en azından petshop vb. yerlerden almak yerine köpek sahibi insanlardan veteriner ve mama masrafı gibi şeyler karşılığında satın alın. Hem petshopların 3’te 1’i fiyatına gelecektir, hem de düzgün bakılmış bir köpekten yavru almış olursunuz.

Köpek alacaksanız iki şey gerekiyor

  • Zaman
  • Para

Bir köpeği sabah akşam dışarı çıkarmalısınız. Tatile gidip evde bırakamazsınız. Evleniyorum eşim evde köpek istemiyor gibi sorunlardan bırakacaksanız hiç almayın. Para kısmına gelecek olursak köpeğin aylık aşı masrafları, yıllık aşı masrafları, traş masrafı, mama masrafı, çişini hem eve hem dışarı yapıyorsa ped, çöp poşeti masrafıyla aylık ortalama 150-200 tl civarı bir masraf yapmanız gerekiyor.

Bunlar haricinde yaşayacağınızı düşündüğüm sorunlardan en önemlisi çiş. Yavru köpek ne kadar iyi eğitilirse eğitilsin arada halıya, koltuğa kaçırabiliyor. Bu tarz konulardan iğreniyorsanız yine almayın. Bir diğeri tüy dökmesi ve koku. Çoğu kişi bunu kaldırabileceğini düşünse bile işin rengi bakmaya başladıkça değişiyor. Özellikle Golden köpeklerin en çok terk edilme sebebi tüy dökmesi ve kokması. Kısacası ben köpeğimi çok seviyorum. Siz de vakit ayıracağınızı düşünüyorsanız o da sizi sevecektir. Çok iyi düşündükten sonra almaya karar verin.

Kategoriler: Genel

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir