Köpekler, ne sık ne de az olmak üzere belli aralıklarla ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Sık sık banyo yaptırmak köpeklerin derisinde bulunan koruyucu tabaka’nın etkisini yitirerek uyuz gibi bazı hastalıkların oluşumuna yol açar. Bu nedenle köpeklere ayda bir defa banyo yaptırmak yeterlidir. Bazı tüylü köpekler sadece fırçalama ile temizlenebilmektedir.

Bu yazımızda, köpeğinize banyo yaptırırken, dikkat etmeniz gereken konulara madde madde değiniyoruz.

Banyo Öncesi Köpeğinizin Tüylerini Dikkatli Bir Şekilde Tarayın.

Köpeğinizin bakımı için duş anı kadar duş öncesi de hazırlık yapmak gerekir. Bu hazırlıkların ilki, köpeğinizin tüylerini nazikçe taramak olacaktır. Böylelikle sadık dostunuzun düğüm olmuş ve birbirine karışmış olan bütün tüyleri açılacak ve duş öncesi son bir tüy temizliği yapılmış olacaktır.


Eğer Köpeğinize Ev Ortamında Duş Yaptırıyorsanız, Zemin Kaygan Olmamalıdır.

Duş esnasında oyuncu köpeğinizin hareketsiz ve sakin kalacağını düşünmek yanıltıcı olacaktır. Sizin amacınız ise o anda köpeğinizin oyununa dahil olmak değil, güvenliğini sağlamak olacaktır. Hareketli olan köpeğiniz, duş esnasında kaymaya müsait olacaktır. Bunu önlemek adına duş yapılan alana serilecek kaymaz bir paspas, köpeğinizin güvenliği için gereklidir.

Banyo Öncesi Köpeğinizin Tasmasını Çıkarın.

Tasma bölgesinin de temizlenebilmesi için köpeğiniz aksesuarlarından bir süreliğine ayrılması gerekir. Bu ayrılık köpeğiniz tamamen kuruyana kadar devam etmelidir. Islak olan tasmalar kuruyana kadar nemli ve kötü bir koku bırakacağı için tasmanın duş öncesi çıkarılması önemlidir.

Köpeğinizin Tüy Ve Deri Sağlığı İçin, Özel Olarak Üretilmiş Köpek Şampuanları Kullanın.

Duş keyfi başlıyor! Ama önce dikkat etmeniz gereken bir detay var. Bizler için üretilmiş şampuanları dostumuzda kullanmak, tüy ve deri sorunlarına yol açacaktır. Unutmamak gerekir ki, saçlarımızın yapısına göre üretilen şampuanların olduğu gibi, köpeğimiz için de özel olarak üretilen şampuanlar mevcuttur. Köpeğimizin deri ve tüy sağlığı için bu özel şampuanlar kullanılmalıdır.


Köpeğinize Şampuan Sürmeden Önce Mutlaka Tüm Vücudunu Islatın.

Duş esnasında köpeğinizin kuru bedenine direk şampuan uygulaması yapmak, bazı tüylerin düğümlenmesine neden olabilir. Bu durum köpeğinizin tüyleri için sağlıksız bir duş olabilir.


Köpeğinizin Ağzına, Kulaklarına Ve Gözlerine Şampuan Temas Ettirmemeye Özen Gösteriniz.

Sırada titizlik var! Şampuan, bizlerde olduğu gibi badem gözlü dostlarımızın da gözlerini yakabilir, kulaklarına ve ağızına kaçabilir. Bu gibi durumları önlemek adına köpeğinizi yıkarken, şampuanı duyu organlarından uzak tutulmalıdır. Sorunsuz bir duş keyfi geçiren dostumuz bir sonraki duş zamanını da iple çekecektir.

Banyo Sonrası Köpeğimizin Üzerinde Kalan Fazla Suyu Elleriniz İle Akıtın, Daha Sonra Havlu İle Kurulama İşlemine Geçin.

Sadece havlu ile yapılan kurutma işlemi köpeğinizin tüyleri için yetersiz kalabilir, o yüzden ıslak dostunuz özellikle uzun tüylü ise üzerindeki suyun iyice akıtılması lazım. Akıtma sonrası ise köpeğinizi iyice durulamanız gerekmektedir.


Köpeğinizin Tüylerini Saç Kurutma Makinası Yardımı İle İyice Kurulayınız.

 Köpeğinizin tamamen kuruması için düşük ısı ayarlı bir saç kurutma makinasının devreye girme vakti. Burada dikkat etmemiz gereken tek şey, ısı ayarının düşük olması ve hassas derili dostumuz ile saç kurutma makinası arasında belli bir mesafe olmasıdır.


Kurulama Bittikten Sonra Köpeğinizin Tüylerini Nazikçe Tarayınız.

Duş sonrası en son adım köpeğinizin tüylerini nazik bir şekilde taramak olacaktır. Bu tarama işlemi köpeğinizin tüylerine şekil verecek ve düğümlenmemesini sağlayacaktır.

Ufak bir hatırlatma; köpeğinizin tüy sağlığı için tarama işlemi düzenli olmalıdır.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir