Köpeğimin derisi ıslak, nemli, kırmızı, pembe, kokuyor, sıcak gibi problemleriniz varsa doğru yerde sayılırsınız.

Çünkü; Köpeğim koronavirüs başladığından beri deri problemi yaşıyor. Çok kaşınıyor, sürekli kokuyor, derisi hafif ıslak gibi ve sürekli çok sıcak. Her köpek sahibi gibi önce Avcılar’daki veterinerlik fakültesine götürdüm. Kan testi yaptılar. Sonra alerji diyip, mamasını değiştirip yolladılar. Çünkü alerji testi 2500 TL gibi bir ücretmiş.

Verdikleri diyet mama (hipoalerjenik mama) ile tedaviye başladık. Tedaviden kastım, hastalığın “alerji” olduğunu düşünmelerinden ötürü bunu gıda ile alıyordur ve o gıdaları azaltmalıyız oldu. 2 ay yedi. Bir değişiklik yok. Başka bir marka mamanın hipoalerjenik mamasını denemeye başladık. 2 ay da öyle geçti. Yine değişiklik yok. Başka bir veterinere götürdüm. O da alerjidir dedi. Ben ingilizce web sitelerini okumaya başladım. Eğer alerji varsa, çiğ köpek mamasına geçmem öneriliyordu. Yaklaşık 1 ay boyunca kendim mama hazırlayarak verdim. Hatta alerji riskini azaltmak için sadece kırmızı et kullandım. Sonuç: hala iyileşme yok.

Yine her zamanki gibi bu hayvanın problemi ne diye araştırırken öğrendim ki buna yurdışında hot spots (sıcak bölge/nokta) ve ıslak/nemli egzema deniyormuş. Söylenenin alerji ile alakası olsa bile başka ihtimaller de olabilirmiş. Önce benimle aynı sorunu yaşayan varsa, bilgilendirmeye çalışacağım. Daha sonra ‘değerli’ veterinerlerimize teşekkür edeceğim.

Islak egzema (sıcak bölge), acute moist dermatitis adıyla biliniyor. Sıcak noktalar tipik olarak nemli, kırmızı, kokulu ve bazen üstte bir kabuk vardır. Genellikle böcek ısırığı ile başlarlar, sonra kaşındığında, yalandığında veya kemirildiğinde iltihaplanır ve enfekte olurlar.

İyi gelecek şeyler: Üzerindeki tüyü keserek hava almasını sağlayın. İlaçlı şampuanla günlük temizliğini yapın. Mümkünse nemli bez ile gün aşırı o bölgeyi nemlendirin.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir