Anne Zehirlenebilir Mi? Toxaplazmosis, kedi ve diğer memelilerde Toxoplasma gondii adlı parazitin neden olduğu bir hastalıktır. Bu parazitin son konakçısı (parazitin normal olarak yaşadığı canlı) kedilerdir.
Bu parazitin asıl tehlikesi, diğer hayvanlara ve özellikle de insanlara da bulaşabilmesidir.
Ayrıca çiğ et tüketimi sonucu da bu hastalığın bulaşabileceği unutulmamalıdır.

Kediler, vücüdunda enfekte kist bulunan kemirgen veya kuşları yediklerinde paraziti almış olurlar. Kedilerin ince barsağında parazit çoğalır ve Ookist denilen yumurtaları oluşur.
Bu ookistler 2 – 3 hafta içerisinde dışkıyla beraber çıkar, 5 gün içerisinde sporlanır ve oldukça dayanıklı hale gelirler (nemli toprak veya kumda aylarca canlı kalabilirler).

Çoğu sağlıklı kedi, Toxoplazmayla olan akut infeksiyon sırasında Ookist saçar. Ookist bulunan topraklarla insan, kemirici, kuş, koyun, sığır ve de kedilerin temas etmeleri toxoplasma infeksiyonu için yeterlidir. Bu parazit ayrıca keçi sütü gibi pastörize edilmemiş sütlerde bulunabilir.

Toxoplasma insanlara başlıca 3 yolla bulaşır;
· Pişmemiş etlerin yenmesiyle,
· Kedi dışkısı veya kumunda bulunan Ookistlerle,
· Bebeğe hamilelik sırasında enfekte olan anneden kan yoluyla (kongenital)

İnsanlarda kogenital infeksiyon çok önemlidir. Hamilelikte toxoplasmayla enfekte olmuş annelerden doğan bebeklerin yaklaşık ½ – 1/3’ü enfekte olur. Genelde bu bulaşma gebeliğin ilk 1/3’ünde gerçekleşirse, bebeğin enfekte olmasına pek sık rastlanılmaz (fakat hastalık çok ciddi boyuttadır). Bulaşma gebeliğin son 1/3’ünde olursa, fötal infeksiyona daha sık rastlanır. Hamilelik sırasında hastalık bulaşan kadınlarda ise hiçbir belirti gözlenmez. Belirtiler ancak doğum sırasında ya da haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir. Bu hastalarda görülen semptomlar arasında, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, isilik, çeşitli solunum yolu hastalıkları, göz ve sinir sistemi hastalıkları sayılabilir. İmmunosupresyon (bağışıklık -savunma sistemi baskılanmış) bulunan hastalarda lenf düğümcükleri belirginleşir, göz ve sinirsel bozukluklar, solunum yolu hastalıkları ve kalp bozuklukları gelişir. Bu hastalarda -hastalığın tekrarlanması söz konusudur ve oranı da oldukça yüksektir.

Kategoriler: Genel

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir