Friskies Köpek Maması piyasada bulunan birçok mama ile karşılaştırıldığı zaman geniş bir ürün gamı sunuyor. Kuru mamalar arasında yer alan Friskies Köpek Maması çeşitleri lezzete, köpeklerin ırk ve yaşlarına göre ayrılabiliyor. Bununla birlikte içeriğine göz atıldığı zaman mamanın çok da sağlıklı bir içeriğe sahip olmadığı da rahatlıkla görülüyor.

Tahıl Oranlarına Göre

Friskies Köpek Maması içinde bulunan tahıl %20’lik bir oranla buğdaydan oluşuyor. Ne yazık ki bu tahıl oranı da köpek mamaları için oldukça yüksek bir orandır. Köpeklerin tahılları sindirmekte yaşadığı güçlükler selülozdan kaynaklanmaktadır. Tahıllar içinde bulunan selülozu köpeklerin sindirmesi için gereken enzim bünyelerinde yer almadığı için tahıl ağırlıklı mama tüketen köpeklerin sindirime bağlı olarak obezite ya da diyabet gibi hastalıklara yakalanma riski artar.

Et Oranlarına Göre

Friskies Köpek Maması içinde %14 oranında et içeriği bulunduğu yazıyor olsa da bu et içeriğinin kaynağının ne olduğu belirtilmiyor. Dolayısıyla mamanın güvenilir ve anlaşılır şekilde içeriği hakkında bilgi sahibi olunamadığı gibi ihtiva ettiği etin de kaliteli bir protein kaynağı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak böyle olsa bile %14 zaten köpeklerin beslenmesi için gereken et içeriği için çok düşük bir oran.

Yağ İçeriğine Göre

Friskies Köpek Maması içinde yağlar bulunduğunu mamanın içeriğinde görebiliyoruz ancak bunların ne türde yağlar olduğuna dair bir bilgi edinemiyoruz. Özellikle kaçınılması gereken hayvansal yağlardan olma ihtimali mamanın yine sağlıksız bir profil çizmesine sebep oluyor. Bu tip yağların yenilemez durumdaki hayvanlardan ve hatta her türlü hayvanın yenilemez olan parçalarından elde edildiğini daha önce de söylemiştik.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
İlk oylayan sen ol!
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir