Exclusion Köpek Maması küçük, orta, büyük ırklara, yaş gruplarına göre farklı lezzetleri barındıran geniş bir ürün gamı sunuyor. Köpeğinizin hem ırkına hem yaşına hem de sevdiği lezzetlere uygun şekilde mama bulmanız da kolaylaşıyor. Bunun dışında mamanın içeriğinin ne kadar tatmin edici olduğu ise ayrı bir tartışma konusu oluşturuyor.

Tahıl Oranları Açısından

Exclusion Köpek Maması özellikle düşük tahıl oranı bulunuduruyor olmasıyla birçok rakibinden ayrılıyor. Ancak yine de içinde mısır bulunuyor. Glisemik indeksi yüksek olan mısır zor sindirildiği için oran olarak düşük olsa da köpeğiniz için sağlıklı bir besin kaynağı olamıyor. Glisemik indeksi yüksek olan diğer tahıllar gibi obezite ve diyabet gibi sağlık sorunlarına da zemin hazırlıyor.

Et Oranları Açısından

Exclusion Köpek Maması tavuklu çeşitlerinde de kuzu etli olan çeşitlerinde de %22 oranında kurutulmuş et içeriği bulunduruyor. Bu oran köpek mamalarında ideal sayılan %50 oranının yarısından da az olduğu için mamada köpeğinizin ihtiyacı olan hayvansal proteini karşılayacak kadar et yer almadığını söyleyebiliriz.

Şeker Pancarı Küspesi

Exclusion Köpek Maması kullananların ya da kullanacak olanların dikkat etmesi gereken bir diğer içerik de şeker pancarı küspesidir. Bu içerik aslında köpeklerin sağlıklı beslenmesi için hiçbir aktif rol oynamıyor. Mama markaları tarafından yalnızca köpeğin dışkısının katılaşması ve maliyetin düşmesi amacı ile mamaya ekleniyor.

Glukosamin içeriği

Köpeklerin eklem gelişimi, eklemlerindeki hasarların onarımı ve yenilenmesi için çok gerekli olan Glukosamin de mamada yeterince yer almıyor. Her mamada 1 kg içinde 700 mg bulunması gereken Glukosamin içeriğinin Exclusion Köpek Maması içinde yalnızda %15 oranında (12 kg’lık mamada) yer aldığını görüyoruz.

Hayvansal Yağlar ve Hayvansal Yan Ürünleri

Mamanın olumlu özelliklerinden bir tanesi içeriğinde hayvansal yağın bulunmuyor olmasıdır. Hastalıklı, ötenazi yapılmış ya da bozulduğu için satılamayan etlerden dahi elde edilen hayvansal yağlar, hayvanların yenilebilir olmayan gövde ya da parçalarından da elde edilebiliyor ve ne yazık ki köpeklerin sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bu yüzden Exclusion Köpek Maması için bu içeriğin bulunmuyor olmasını bir artı olarak belirtebiliriz.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
İlk oylayan sen ol!
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir