Evcil Hayvan AlmakÇocuk sahibi aileler evlerinde hayvan beslemenin doğru bir şey olup olmadığı konusunda çelişkiye girerler. Fakat çocuklar için evlerinde hayvan beslemek, özellikle de köpek beslemek oldukça zevkli bir iştir. Evde bulunan bir köpeğin çocuğunuzun gelişimine olumlu katkıları olur. Çocuğunuz hayvanlar hakkında bilgi sahibi olurken, sorumluluk sahibi olmayı, karşısındakinin konuşmasına gerek kalmadan ne demek istediğini anlamayı öğrenir. Elbetteki ilgilenmeniz gereken hayvan sadece köpekler değildir diğer evcil hayvanlarıda evinizde besleyebilirsiniz. Çocuğunuz bir hayvan sahibi olmanın getirdiği sorumluluğu şimdiden taşır. Evdeki her şeyin onun olduğunu düşünürken artık bunları paylaşması için biri vardır ve ailesi onunla ilgilenemediğinde, köpeğinin onunla ilgilenmesi için bol bol vakti vardır. Üstelik bu onunla hoplayıp zıplayabilen, oyun oynamak için her an hazır olan bir hayvandır. Evde hayvan beslemek için köpek yerine kediyi seçerseniz biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Kediler çocukların ani hareketlerinden pek hoşlanmazlar ve onlara zararlı davranışlarda bulunabilirler. Evinize bir kedi alacaksanız seçim yapmadan önce çocuğunuzuda yanınıza alın ve hayvanın çocuğunuza karşı nasıl bir tavır sergilediğine dikkat edin. Evde hayvan beslemek çocuğunuz için her ne kadar faydalı olsa da onun hayvanlar için neler hissettiğine dikkat edin.

• Çocuğunuzun dışarıda ya da arkadaşlarınızın evindeki hayvanlara nasıl bir davranış sergilediğine dikkat edin. Hayvanlardan korkmadığına emin olun. Bu konuda fikir sahibi olmadan asla hayvan almayın. 

• Evinizin hayvan beslemek için uygun olup olmadığına dikkat edin. Unutmayınki bir köpek ve sizin küçüğünüz biraraya geldiklerinde etrafta koşuşturmaya başlayacaklar. Bu nedenle hayvan yetiştirmek için büyük bir eve sahip olmanız eşyalarınızın güvenliği açısından da önemlidir. 

Siz hayvan sahibi olmak için kendinizi hazır hissediyor musunuz?

Bazen bir köpek yetiştirmek bir çocuk yetiştirmekle aynı ölçüde sayılabilir. Alacağınız köpeğin eğitimli olmasını da sağlayabilirsiniz. Çocuklu bir ailenin hayvan sahibi olurken cinsine, yaşına ve de cinsiyetine dikkat etmesi gerekir.Saf tür köpekler biraz asabi olabilirler, bu yüzden tercihlerinizi karışık türlerden kullanmanız daha iyi olacaktır. Karışık türden köpekler daha uysal olurlar. Hayvanı satın almadan önce çocuğunuz ve siz onunla biraz zaman geçirin. Böylelikle hayvanın çocuğunuza nasıl davrandığını gözlemlemiş olursunuz. Hayvan, çocuğunuz ona yaklaştığında ondan ürküp kaçmamalı veya onun kuyruğunu tuttuğunda çocuğunuza zarar vermemelidir. Köpeklerde dişi olanlar erkeklere oranla daha uyumlu olurken, kedilerde de erkekler dişilere oranla daha girişken olurlar. Fakat her iki tür içinde kısırlaştırılmış hayvanlar daha uysal olurlar. Alacağınız hayvanın yavru olması çocuğunuzla arasında kuvvetli bir ilişkinin olmasına neden olurken sizinde iki küçüğü aynı anda yetiştirmeniz zor olabilir. Aynı zamanda daha önceden çocuklu bir ortamda yetişmiş bir hayvan sizin için uygun olabilir. Çocuklardan uzak bir şekilde yetişmiş bir hayvan çocuğunuzla iyi bir dostluk kuramayabilir. Yaşlı bir hayvan ise tıpkı yavru bir hayvan gibi özel ilgiye ihtiyaç duyabilir.

Köpekler yavruyken çok fazla oyun oynamak isteyeceklerdir. Ped eğitimi verseniz, dışarıya tuvalet eğitimi verseniz bile yine de kazalar olacaktır. Bunlara hazırlıklı olmalısınız. Tüy dökecektir. Bazen evdeki kokuyu değiştirecektir. Biz bunlardan iğrenmiyoruz ama sırf sevimli diye alıp, bu sebeplerden evcil dostlarına bakamayan çok kişi var. Lütfen ömürlük alın!


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir