Bir zamanlar, ünlü bir köpek eğiticisi bir televizyon programında erkek köpeğin ayaklarının arasının kaşınmasının çok önemli olduğunu söylediğinde stüdyodaki izleyiciler kendilerini tutamayıp gülmüşlerdi. Elbette, köpek eğitimcisi, erkek köpeğe dokunurken onu hoşnut etmenin en iyi yolundan söz ederken haklıydı. Aslında, köpeklerimizle dostça fiziksel temasta bulunmanın yedi değişik yolu vardır ve tercih ettiğimiz temas tarzında etkili olan ilginç bazı gizli faktörler bulunmaktadır.

Erkek köpeğin göğsünün ön ayaklarına doğru kaşınması aslında onu çok memnun edecektir. Bunun nedenini bulmak çok zor değildir. Dişinin üzerine çıkıp leğen kemiği ile hamleler yaptığında, göğsü dişinin arka tarafına ritmik bir şekilde  sürter. Erkek köpeğin orasını elimizle okşadığımızda, onun kafasında otomatik olarak bu zevk zillerini çalmış oluruz. Bu nedenle, bu özel temas biçimi erkek köpeği övmek ve takdir etmek istediğimizde çok yararlıdır.

Köpeğin kulağının arkasının gıdıklanması ve kaşınması da ona zevk vermektedir. Bu da cinsel önemi olan bir harekettir, çünkü kulak yalama, koklama ve dişleme, köpeğin kur yapmasını önceleyen safhaları oluşturur.

Köpeklerle oyun

Oyuncu bir köpeğin hafif biçimde itilmesi onu çok heyecanlandırır. Bunun nedeni, istemeyerek bir dövüş oyununa katılmış olmamızdır. Oyuncu köpek hemen ileri doğru sıçrar ve bizi bir kez daha itmeye teşvik eder ve oyun bu şekilde sürerek ısırma oyununa dönüşebilir. Böylece köpek elimizi çeneleriyle yumuşakça yakalar ya da elimizle çenelerini tutmamıza izin verir. Burada her iki tarafın hareketleri yeterince yumuşak olduğunda, bu türden oyun etkileşimi, tıpkı köpek yavruları arasında olduğu gibi, köpek ve sahibi arasındaki bağların güçlenmesine yardımcı olur.

Köpeğin başının okşanması belki de hayvan ve sahibi arasındaki fiziksel temasın en yaygın biçimidir. Okşamanın bizim için önemli bir özelliği vardır, çünkü bu, kendi türümüzden olan arkadaşları ve sevdiklerimizi kucaklarken yaptığımız harekettir. Bu yüzden köpeğin sırtının bilinçdışı olarak okşanması, bizim çok yakın bir arkadaşla samimi olduğumuzu hissetmemizi sağlar. Köpek açısından ise ödül farklıdır. Köpekler birbirlerinin sırtını okşamazlar, o zaman bu hareket onlar için neyi ifade eder? Bunun yanıtı, okşamayı “hafifçe dürtme” ya da “burunla sürtme” hareketi olarak yorumlamaları gibi görünmektedir. Bu, yavruların, annelerinin göbeğine yaptıkları bir harekettir  ve köpeğin üstün olanlara tabi olmasını sağlar. Evdeki köpeklerimiz açısından bu türden bir temasın sağladığı çok büyük ödüller olmalıdır. Onlara göre, bu hareket onların bize boyun eğme davranışı olarak okunmalıdır fakat sürülerinin üstün üyelerinin biz olduğunu bildiklerinden, bunu ancak tek şekilde yorumlayabilirler: rahatlama oyunu olarak. Üstün köpekler hiyerarşide altta olan köpekleri rahatlatmak istediklerinde bazen onlara bu şekilde bir alay-itaat duruşuyla yaklaşırlar. Okşama köpeklerimize bu şekilde görünüyor olmalıdır.

Uzun, yumuşak tüyleri olan köpekler, bazen, sanki bir köpeği değil de kediyi sever gibi, okşamadan vurmaya geçmemizi sağlarlar. Bu hareketin etkisi daha azdır, fakat hafifçe vurmanın etkisi, hayvana annesi ile olduğu ve annesinin iri dilinin küçük yavruyu yaladığı o ilk zamanları hatırlatabilir.

Özellikle çocuklar bu türden bir davranışa çok hoşgörü gösteren köpekleri ve hayvanları kucaklamayı severler. Bu türden temasa razı olmalarının nedeni, bunun onlara kardeşleri ile birlikte oldukları ve kendilerini güvende ve sıcak hissetmek için hepsinin bir arada olduğu ya da annelerinin yuvada onları büyük gövdesi ile sarıp sarmaladığı günleri hatırlatmasıdır.

Son olarak, çoğu köpek başlarının yan tarafının, özellikle de çene boyunca okşanmasından hoşlanırlar. Bu şekildeki bir temasla, insanlar, genellikle hayvanların kendi kendine yaptıkları bir rahatlatma hareketini sunmaktadır. Ağız bölgeleri, özellikle de dişleri hafif tahriş olmuş köpekler başlarının yan tarafını mobilyaların sert kenarlarına sürtmekten hoşlanırlar. Sahipleri tarafından okşanmak ve sıvazlanmak onlara bu etkiyi yapar ve bunu beğenirler.

Köpeklerin o kadar istekli olmadıkları şey, köpek sergilerine ve gösterilerine katılan köpekler ise, katlanmak zorunda oldukları banyo ve fırçalama işidir. Saatlerce süren ayrıntılı banyo ve saç bakımı köpeğin anlayabileceği bir şey değildir. Bunlar köpek bakımını, köpek toplumsal yaşamında önemli olan düzeyin ötesine götürür. Fakat ev halkı içinde alt düzeyde olduklarından fazla şansları yoktur ve üstün bir köpek tarafından zorbalık görüyormuşçasına buna gık demeden katlanırlar. Aslında, insanlar, bu şekilde işbirliği yapan candan bir türün hayvanlar arasındaki en yakın dostları olması nedeniyle çok şanslıdırlar.


Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir