Köpek maması seçerken genellikle köpek sahipleri tarafından ilk etapta önemsenmez. Ancak ilerleyen dönemlerde köpeğin mamayı yememesi, kaşıntı ve egzama yapması, tüy dökmesi vb. sorunlardan sonra içerik olarak ve kalitesine göre bir çok köpek mamaları çeşidi olduğu öğreniliyor. Dolayısıyla mama satın alırken nelere dikkat edeceğimiz konusunda aşağıda sıraladıklarımıza dikkat etmenizi öneriyoruz.

Piyasada yüzlerce köpek maması markası var. Çoğu firma piyasaya birden fazla köpek maması markası çıkarıyor. Bunların sınıflarını en başta ekonomik sınıf, orta sınıf ve üst sınıf olarak kategorilendirebiliriz. Üst sınıf markalar içerik olarak et oranı yüksek olduğundan pahalı, ekonomik sınıf markalar ise tahıl oranı (pirinç, mısır, buğday) yüksek olduğundan dolayı ucuzdur.

Köpek Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

1- En iyi köpek maması et oranı yüksek %40-45 ve üzeri kaliteli et içeriğine sahip olmalıdır.

2- Tahılsız ya da tahıl oranı düşük. Tahıllı ise mısır ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek olmayan tahılların olduğu mamalar tarcih edilmeli. Mısır ve pirinç gibi tahılların glisemik indeksi yüksek. Bu da obeziteye davet, açlık hissinin bitmemesine ve diş sağlığına bir tehlike demektir.

3. Koruyucu madde, kimyasal madde ve katkı maddesi, yapay tatlandırıcı, renklendirici, GDO içermeyen mamalar.

4. Ette bulunmayan ve köpekler için gerekli vitamin, mineral ve besin takviyelerini meyve, sebze ve botanik gıdalar ile tamamlayan köpek mamaları

5. Karbonhidrat oranı düşük, glozamin ve chondroitin oranı yüksek olmalıdır.. Karbonhidrat oranının fazla olması köpeklerin kilo almasına neden olur. Glukozamin ve chondroitin ise kalça çıkığı, osteoropoz gibi hastalıkları engeller.

Şu unutulmamalıdır ki tahılsız olan her mama kaliteli değildir. Bazı markalar büyük bir çoğunluk olan bilinçli evcil hayvan sahiplerinin tahılsız mamalara yöneldiğini görünce tahılsız mama adı altında %50-%65 oranında patates ve %10-20 oranında et içeriğine sahip mamalar ile tahılsız mama adı altında köpek sahiplerini kandırma girişiminde bulunmaktadır.