Advance Köpek Maması hakkında bilgi edinmek isteyen köpek sahipleri için bilmek isteyecekleri her şeyi anlattık.

Advance Köpek Maması “Köpeğinize içiniz rahat yedirebilisiniz.” diyebileceğimiz mamalar listesine giremiyor. Birçok diğer markayla kıyaslandığı zaman mamayı yalnızca lezzetleri açısından değil, aynı zamanda köpeklerin ırklarına göre de ayırmış. Yani ürün gamı geniş olan bir marka Advance. Ancak bununla birlikte mamanın içeriği sağlıklı ürünler tercih etmeye özen gösteren köpek sahiplerinin pek de hoşlanacakları bir zenginlik sunmuyor.

Advance Köpek Maması İçeriği Sağlıklı mı?

Köpek besliyorsanız tıpkı kendi yediğiniz gıdaların içeriğinin sağlıklı olup olmadığına baktığınız gibi köpek mamalarını da bu konuda mercek altına almanız gerekir. Tahıl selüloz ve gluten barındırdığı için köpekleriniz için hem sindirimi zor hem de alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Tahıl Oranlarına Dikkat Edin

Advance Köpek Maması içeriğinde %45 oranında tahıl bulunuyor. Oysa ki köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için bu oranın %20 ya da daha altında kalması, diğer kalan %50 ya da daha fazla oranın ise etten oluşması gereklidir. Tahıl oranı ve buna ek olarak bir de sebze oranı yüksek olan mamalar karbonhidrat açısından da yüksek değerlere sahiptir. Oysa ki köpeklerde karbonhidrat sentezlenmesi yapılır ve bu yüzden de çok az ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla fazla karbonhidrat alımı köpeğinizin sağlık sorunları yaşamasına sebep olabilir.

Hayvansal Proteinin Niteliği Önemli

Advance Köpek Maması kullananların dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise hayvansal proteinler. Bu ibare için ilk akla gelen hayvanların yenilebilir kısımları oluyor. Ancak, özellikle “kümes hayvanları” başlığı altında bahsi geçen hayvansal protein bunlardan oluşmuyor. Bir hayvanın tümünün, yiyilebilir olmayan kısımları da dahil ederek mamanın içeriğinde bulunuyor. Yani, kaliteli protein ihtiyacını karşılamaya yetmez. Bu aynı zamanda mamada bulunan “et yan ürünleri”nin ne olduğuna da açıklık getiriyor; ne yazık ki onlar da hayvanların yiyilebilir kısımlarında ait olmayan parçalardan oluşuyor.

Hayvansal Yağ Sağlıklı Olmalı

Advance Köpek Maması yorumlarını okuyan köpek sahipleri “hayvansal yağ”dan bahsedildiğini de görmüştür. Hayvansal yağ konusunda da dikkat edilmesi gerekiyor. Mama içeriğinde yer alan hayvsanla yağ ne yazık ki etobur canlıların beslenmesinde rol oynayanlar değil, her türlü hayvandan alınmış olabilir. Bu da köpeğinizin sağlıksız beslenmesinde başlıca faktörlerden biri olacaktır. O yüzden “hayvansal yağ” içeriğinin de ne olduğunun yazılmadığı mamalardan uzak durmanız gerektiğini hatırlatalım.

Pirinç Kansere Yol Açabilir

Advance Köpek Maması’nda bulunan pirinç de köpeklerinizin sağlığını olumsuz etkileyecek bir tahıl. Pirinç içerisinde bulunan arsenik hali hazırda kansorejen bir madde olup başta akciğer olmak üzere köpeğinizde kanser riskinin artmasına sebep olur. Bunun dışında yüksek glisemik indekse sahip olan besinlerden olduğu için obezite, diyabet, hipoglisemi, kas kütlesinin zayıflaması gibi pek çok sonuç doğurabilir.

Glucosamine ve Chondroitin Yeterli Olmalı

Advance Köpek Maması içeriği glucosamine ve chondroitini de yeterince ihtiva etmiyor. Bu ikisi köpeğinizin eklemlerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve hasar aldığı zaman yenilenmesi için gereken doğal takviyelerdir. Mamalarda heer 1 kg içinde 700 mg yer alması gereken doğal takviyeleri köpeğiniz alamadığı takdirde kalça çıkıklığı ya da eklem ağrıları çekme ihtimali artar. Bu yüzden bu takviyenin mamalarda yeterli oranda bulunmasına dikkat edilmelidir.

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
İlk oylayan sen ol!
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir