Bu yazımızda sizlerle Acana markasının, Yetişkin Küçük Irk Köpek Maması ürününün içeriğini ve özelliklerini inceleyeceğiz.

Bir köpek mamasını incelerken, ilk bakacağımız şey mamanın içinde bulunan malzemelerdir.  Bir mamanın içinde bulunan malzemelere baktığımızda, ilk beş malzeme mamanın kalitesiyle ilgili çok şey söyler. Çünkü mama içerisindeki ilk beş malzeme, mamanın içeriğinin çoğunluğunu oluşturur. İdeal olarak bir mamada bol miktarda kaliteli protein bulunmalı; nişasta, karbonhidrat, diğer doldurucu ürünler ve yan ürünlerse minimum miktarda olmalıdır. Malzemeler listesindeki sonra gelen bileşenlerin de mümkün olduğunca gerçek yiyeceklere yakın olması ve okunması zor kimyasal maddeler olmaması tercih edilir.

Acana Yetişkin Küçük Irk köpek mamasının içeriği şu şekilde sınıflandırılabilir.

Kaliteli Malzemeler:

Tavuk ( %70’e kadar su, protein yoğunluğu daha az)
Tavuk eti (su yoğunluğu az, protein yoğunluğu fazla)
Hindi eti
Kırmızı mercimek
Bezelye
Taze tavuk sakatatı
Ringa balığı proteini
Taze bütün pisi balığı
Dondurarak kurutulmuş (freeze-dried) tavuk ciğeri
Dondurarak kurutulmuş (freeze-dried) hindi ciğeri

Şüpheli Malzemeler:
bulunmuyor.

Potansiyel Alerjik Malzemeler:
Ringa balığı proteini
Taze, bütün yumurta
Taze, bütün pisi balığı
Ringa balığı  yağı

Alerji durumuyla ilgili bir uyarı: Bu mamanın içinde ringa balığı proteini, pisi balığı, ringa balığı yağı ve bütün yumurta bulunuyor. Bu malzemeler, yumurta ve deniz ürünlerine alerjisi olan köpeklerde problemlere yol açabilir.

Acana Yetişkin Küçük Irk köpek maması içindeki malzemeleri biraz inceleyelim.

İlk bileşen, tavuk. Tavuk, köpek mamalarında en sık kullanılan bileşenlerden biri. Yüksek kaliteli protein ve yağ kaynağı. Fakat unutulmaması gereken bir noktaysa, tavuğun %60’ı sudan oluşuyor. Yani pişirme işleminden sonra mamada bulunan tavuk proteini miktarı azalıyor.

İkinci bileşen, tavuk eti. Bunun için, tavuklar ‘rendering’ adı verilen özel bir yöntemle pişiriliyor. Bu işlem, tavukta bulunan nemi (suyu) çok büyük bir oranda düşürüyor ve sonuçta su yoğunluğu düşük, protein bakımından oldukça yoğun bir hale geliyor.

Üçüncü bileşen, hindi eti. Bunda da hindi, aynı tavuk eti gibi rendering adı verilen bir işlemle pişiriliyor ve hindide bulunan nem oranı azalıyor. Sonuçta protein yoğunluğu oldukça artmış bir hale geliyor.

Dördüncü bileşen, kırmızı mercimek. Kırmızı mercimek lif, B vitaminleri ve mineraller bakımından oldukça zengin bir öğün. Ayrıca kırmızı mercimek mamaya hatırı sayılır miktarda bitkisel kaynaklı protein sağlıyor.

Beşinci bileşen, bütün bezelye. Bezelye, nişasta (şeker) bakımından zengin olan sebzeler arasında. Karbonhidratlar dışında bezelye, hatırı sayılır derecede bitkisel protein ve çeşitli vitamin ve mineraller sağlıyor.

Mamanın içeriğini incelediğimizde, içindeki proteinin çoğunu hayvansal kaynaklardan aldığını görüyoruz. Bu olumlu bir özellik, çünkü et kaynaklı protein köpeklerin ihtiyaç duyduğu tüm gerekli amino asitleri içerir. Bir mamayı incelerken de bakılması gereken en önemli noktalardan biri hayvansal kaynaklı protein bakımından zengin olmasıdır.

Ayrıca mamanın yoğunluğunu oluşturan bileşenlere baktığımızda bunlar arasında yan ürünler ve doldurucular yok. Yan ürünler alt seviye, kalitesi düşük bileşenler olarak kabul edilir. Bir mamanın yoğunluğunu oluşturan bileşenler arasında bunların olmaması, mamanın kaliteli olması bakımından olumlu bir özelliktir.

Ayrıca Acana piyasada bulunan iştah açıcılar kullanmayan bir diğer mama. Bunun da anlamı köpeğiniz sürekli olarak acıkmayacak ve sadece ihtiyacı olanı acıktığı zaman yiyecek. Bu özelliği de Acana’ya artı puan katıyor diyebiliriz.

Sonuç olarak baktığımızda, bu mamanın içinde herhangi bir renklendirici, yapay koruyucular, veya bilinmedik et bileşenleri bulunmuyor. Kullanıcılardan aldığı oylar genel olarak olumlu. Umarız bu yazımızda Acana Yetişkin Küçük Irk köpek mamasıyla ilgili sizlere işinize yarayan bilgiler verebilmişizdir.

 

Puanına İhtiyacımız Var

Tıkla ve sende oyla!
Puan: 5.0/5. Toplam 1 oy.
Lütfen Bekleyin...

Siz de bu konu hakkındaki
yorumunuzu eklemeyi unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 yorum

Berkin Can · 3 Mart 2019 21:47 tarihinde

Bu makaleniz için teşekkür ederim. Böyle bir site yaptığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

ozlem bay · 25 Mart 2019 19:52 tarihinde

acana yi biz de kullaniyoruz severek besleniyoruz😊detayli olarak da bilgilenmis olduk icerigine dair. tesekkur ederiz.

Dilan · 9 Haziran 2020 02:45 tarihinde

Acanayı 2 sene boyunca kullandık ve bir daha hiç bir mamadan olamayacağım kadar memnundum.Fakat köpeğim 2 yaşına geldiğinde, ( Acana’nın üretiminin Kanada’dan Amerika’ya taşındığı dönemler)aldığımız yeni bir paketle birden bağırsak problemlerine sebep olmaya başladı. Testlerin temiz çıkması sonucunda veteriner tavsiyesiyle farklı bir mamaya geçtik ve sorun çözüldü. Sonradan tekrar Acana ve farklı markaların yüksek proteinli ve tahılsız mamalarını denediğimde yine bu sorun tekrarladı. Bize artık yaramıyor, ne yazık ki..

Burak · 3 Aralık 2020 12:38 tarihinde

Biz de Acana Pacificana aldık ama 10 yaşındaki köpeğimiz yüzüne bile bakmadı, gün boyunca aç gezdi ve 2. günde de yemedi. Daha önce Tropidog Premium Somonlu yiyordu yurtdışında yaşarken ama onu da TR’de bulmak kolay değil ve içeriği de Acana gibi değil. Yani kötü mamayı yiyor, kaliteliyi yemiyor :/ Sanırım aromasından dolayı.